Prezydent Rosji Władimir Putin rozszerzył procedurę przyznawania rosyjskiego obywatelstwa na mieszkańców obwodów zaporoskiego i chersońskiego na Ukrainie.

Jak podały Izwiestia, mieszkańcy obwodów zaporoskiego i chersońskiego na Ukrainie będą mogli uzyskać rosyjskie obywatelstwo w uproszczony sposób. Dekret w tej sprawie podpisał w środę prezydent Rosji Władimir Putin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Mieszkańcom obwodów zaporoskiego i chersońskiego rosyjskie obywatelstwo będzie przyznawane według tej samej procedury, którą wcześniej stosowano wobec mieszkańców samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Rozpatrzenie wniosków o przyznanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej takim osobom i podjęcie decyzji w tej sprawie musi nastąpić w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia wniosku i odpowiednich dokumentów.

Wcześniej w środę okupacyjna administracja obwodu zaporoskiego poinformowała, że ​​trwają już przygotowania do procedury wydawania paszportów.

W wyniku inwazji rozpoczętej 24 lutego Rosja zajęła niemal cały obwód chersoński i znaczną część obwodu zaporoskiego tworząc lądowy „korytarz” do Krymu. Co charakterystyczne, Putin w swoim dekrecie nie ujął obwodu charkowskiego, który również jest częściowo okupowany.

Jak pisaliśmy, 24 kwietnia 2019 roku strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Uproszczony tryb zakłada wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji. Już pod koniec kwietnia 2019 roku Rosja otworzyła w obwodzie rostowskim dwa centra wydawania paszportów mieszkańcom separatystycznych republik – w Nowoszachtyńsku i Pokrowskim. Putin tłumaczył wprowadzenie nowych przepisów prawami człowieka.

W lipcu 2019 roku Putin rozszerzył dekret o uproszeniu procedur nadawania Ukraińcom rosyjskiego obywatelstwa na wszystkich mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego.

Kresy.pl / iz.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz