Rząd Hiszpanii zainwestuje kilkanaście miliardów euro, które mają pomóc zbudować tym kraju innowacyjny przemysł.

Minister gospodarki Hiszpanii Nadia Calviño powiedziała, że jej rząd chce aby to właśnie to państwo stało się głównym producentem mikroczipów w Europie. W ten sposób cała Unia Europejska mogłaby osiągnąć samowystarczalność w produkcji tego kluczowego dla wielu gałęzi przemysłu komponentu. Obecnie produkuje się w niej jedynie 10 proc. mikroczipów na świecie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na stworzenie mikroczipowego zagłębia we własnym państwie rząd Hiszpanii chce wydać 12,3 mld euro. Piszący w środę o sprawie portal Obserwator Gospodarczy przypomina, że w związku z deficytem energii w Teksasie czy pożarem w japońskiej fabryce mikroczipów doszło w zeszłym roku do ich deficytu na światowym rynku.

Produkcja mikroczipów jest obecnie niezwykle skoncentrowana, a najnowocześniejsze z nich na przemysłową skalę produkowane są głównie w USA, Korei Południowej, Japonii i na Tajwanie, mniej nowoczesne w Chinach.

To z kolei przełożyło się na kryzys całych gałęzi przemysłu. Pod względem produkcji samochodów Wielka Brytania odnotowała najniższy poziom od 1956 r. Portal powołuje się na ekspertyzy sugerujące, że przez brak mikroczipów na całym świecie wyprodukowano w zeszłym roku 7,7 mln samochodów mniej, co spowodowało spadek przychodów całego sektora aż o 210 mld dolarów.

To właśnie przemysł motoryzacyjny został najbardziej poszkodowany przez deficyt mikroczipów na światowym rynku, ale są one niezbędne do produkcji bardzo wielu innych urządzeń, w tym sprzętów gospodarstwa domowego.

Obserwator Gospodarczy przypomniał, że zamiar rozwoju produkcji mikroczipów ogłosiły w zeszłym roku Niemcy.

Czytaj także: Rząd rozmawia o przeniesieniu do Polski części ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego

obserwatorgospodarczy.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz