Prezydent Rosji rozszerzył dekret o uproszeniu procedur nadawania Ukraińcom rosyjskiego obywatelstwa na wszystkich mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego. W odpowiedzi prezydent Ukrainy polecił przygotowanie możliwości wydawania ukraińskich paszportów Ukraińcom z diaspory.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin rozszerzył dekret z kwietnia br. o uproszeniu procedur nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom części Donbasu kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów na wszystkich mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego. Tym samym, z uproszczonej procedury mogą skorzystać chętni z terenów pod kontrolą Kijowa.

Nowa treść dekretu uwzględniająca odpowiednie poprawki została zamieszczona na oficjalnych rosyjskich stronach rządowych. Nowy dokument nie zawiera już sformułowania „określone rejony” w odniesieniu do obwodów ługańskiego i donieckiego. Wszyscy mieszkańcy tych terenów, przebywający na terytorium Federacji Rosyjskiej mogą aplikować o rosyjskie paszporty.

Jak pisaliśmy, 24. kwietnia strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Uproszczony tryb zakłada wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji. Już pod koniec kwietnia br. Rosja otworzyła w obwodzie rostowskim dwa centra wydawania paszportów mieszkańcom separatystycznych republik – w Nowoszachtyńsku i Pokrowskim. Putin tłumaczył wprowadzenie nowych przepisów prawami człowieka. Ukraiński rząd podjął decyzję o nieuznawaniu rosyjskich paszportów wydawanych przez nowo utworzone centra, a w maju ukraińska minister ds. weteranów Iryna Friz zagroziła odbieraniem emerytur mieszkańcom Donbasu, którzy przyjmą rosyjski paszport. Wydawanie paszportów rozpoczęło się miesiąc temu, przy czym rosyjski prezydent zaznaczał, że uproszczone uzyskanie paszportu FR będzie wymagało od Ukraińców wizyty w Rosji.

Przeczytaj:Putin: Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród

Ostatnie działania Putina spotkały się z oburzeniem kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w reakcji na nowy rosyjski dekret polecił resortowi spraw zagranicznych opracowanie mechanizmu umożliwiającego nadawanie ukraińskiego obywatelstwa etnicznym Ukraińcom żyjącym za granicą.

Według oficjalnego oświadczenia kancelarii Zełenskiego, nowy dekret Putina dotyka obywateli Ukrainy, którzy muszą mieszkań na „terytoriach tymczasowo okupowanych”, co stwarza dodatkowe przeszkody dla deeskalacji konfliktu w Donbasie i jego reintegracji, mimo deklaracji na rzecz zaangażowania w ten proces ze strony Kremla.

Jak poinformowano, nowy mechanizm nadawania ukraińskiego obywatelstwa ma dotyczyć „etnicznych Ukraińców z krajów zaprzyjaźnionych, którzy pragną włączyć się w wysiłki na rzecz rozwoju ich historycznej Ojczyzny”. Ponadto, Zełenski zarządził, by opracowano możliwość nadawania ukraińskiego obywatelstwa według uproszczonej procedury osobom, które w swoich krajach cierpią z powodu naruszania ich praw i wolności.

Przeczytaj: Zełenski przyznał obywatelstwo 14 cudzoziemcom-weteranom z Donbasu

Wcześniej nowy prezydent Ukrainy sugerował, że rosyjski paszport nie jest atrakcyjny dla Ukraińców, ponieważ, w przeciwieństwie do Ukrainy w Rosji nie ma wolności słowa, wolnych mediów i internetu. Zełenski nie wykluczał, że znajdą się Ukraińcy, którzy przyjmą rosyjski paszport – według niego mogą to być ludzie znajdujący się „pod wpływem propagandy”, tacy, którzy liczą na pracę w Rosji, bądź chcący uniknąć ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. Ironizował, że może przekazać Władimirowi Putinowi listę tych obywateli Ukrainy, którzy wkrótce „poczują się niekomfortowo w kraju, który okradali nadużywając wysokich stanowisk”.

Przywódcy państw członkowskich UE deklarowali, że nie będą uznawać rosyjskich paszportów wydanych Ukraińcom z części Donbasu pozostającej poza kontrolą władz w Kijowie.

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply