USA zawiesiły Turcję w ramach programu F-35

Departament Obrony USA ogłosił, że sprzedaż samolotów F-35 do Turcji zostaje anulowana. Ma to być kara Waszyngtonu za nabycie przez Turków rosyjskich systemów rakietowych S-400.

„USA i inni partnerzy [programu] F-35 są zgodni w decyzji o zawieszeniu Turcji w ramach programu i zainicjowaniu procesu formalnego wykluczenia Turcji z programu” – agencja informacyjna Reuters zacytowała w środę Ellen Lord, zastępcę sekretarza obrony USA do spraw sprzedaży broni. Jak powiedziała urzędniczka, Stany Zjednoczone zainwestują 500-600 mln dol. w działania związane z „przesunięciem łańcucha dostaw”.

Ogólniejsze w treści oświadczenie wydal Biały Dom – „F-35 nie mogą współistnieć z rosyjską platformą zbierającą dane wywiadowcze, która zostanie wykorzystana, aby zbadać nasze zaawansowane zdolności”.

„Decyzja Waszyngtonu o wykluczeniu Turcji z programu F-35 nie odpowiada duchowi sojuszu, który łączy nasze kraje” – odpowiedziało na oświadczenia władz USA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji.

Amerykanie zapowiadali już wcześniej, że w przypadku gdy Turcja zrealizuje kontrakt na dostawy rosyjskich wyrzutni rakietowych S-400 zostanie wykluczona z programu F-35. Turcy podpisali kontrakt na dostawy najnowocześniejszych amerykańskich samolotów bojowych, a tureccy piloci uczestniczyli już w USA w programie obsługi tych maszyn. Mimo amerykańskich gróźb pierwsze elementy S-400 zostały dostarczone do Turcji w bieżącym miesiącu.

Turcja od 2010 r. prowadzi program budowy własnego myśliwca piątek generacji.

reuters.com/interia.pl/wnp.pl/milmag.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz