Wielki sondaż wyborczy na Ukrainie: cztery partie w Werchownej Radzie

Według najnowszego sondażu BURI, poza dominującą, proprezydencką partią Sługa Narodu, drugą siłą jest prorosyjska i antymajdanowa Platforma Opozycyjna-Za Życiem, która mocno zyskuje. Badanie przeprowadzono na niezwykle wysokiej próbie badawczej 20 tys. osób.

Już w najbliższą niedzielę na Ukrainie odbędą się przyspieszone wybory do parlamentu. W czwartek opublikowano najnowszy sondaż przeprowadzony przez BURI (Belgijsko-Ukraiński Instytut Badawczy) na niezwykle wysokiej próbie – ponad 20 tys. osób. Podane wyniki dotyczą tylko wyborców zdecydowanych, tzn. takich, którzy deklarują wzięcie udziału w wyborach i wiedzą, na kogo zagłosują.

Zdecydowanym liderem jest partia „Sługa Narodu” kierowana przez Dmytro Razumkowa i wspierana przez nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, na którą chce głosować 41,2 proc. zdecydowanych respondentów. Na drugim miejscu umacnia się opozycyjna wobec obozu pomajdanowego Platforma Opozycyjna-Za Życiem, której liderami są politycy w różnym stopniu prorosyjscy: Jurij Bojko, Wadym Rabynowycz i Wiktor Medwedczuk. Ugrupowanie to uzyskało w sondażu wynik 18,6 proc., czyli o około 6 pkt. proc. więcej, niż w innych sondażach publikowanych w ostatnim czasie.

Przeczytaj: Centrum i południe Ukrainy dla partii Zełenskiego, zachód dla Wakarczuka i Poroszenki [SONDAŻ]

Czytaj również: Partia Zełenskiego znów z poparciem ponad połowy elektoratu

Na wejście do parlamentu Ukrainy mają realne szanse jeszcze tylko dwie partie: Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki, która zanotowała wyraźny wzrost w porównaniu z wcześniejszymi sondażami – 11,1 proc., a także Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko (7,1 proc.).

Niewiele poniżej progu znalazły się dwie partie. Pierwszą z nich jest centroprawicowa i prounijna Pozycja Obywatelska Anatolija Hrycenki (4,6 proc.), która również zanotowała względnie duży wzrost (o około 2 pkt. proc.). Dodajmy, że jeszcze w końcu ubiegłego roku wydawało się, że partia ta niemal na pewno wejdzie do parlamentu. Tuż za nią znalazła się partia Głos popularnego wokalisty Swiatosława Wakarczuka z zespołu Okean Elzy (4,4 proc.). Poparcie dla tego nowego ugrupowania wydaje się być niestabilne i oscyluje zarówno powyżej, jak i poniżej progu wyborczego.

Dalsze miejsca zajęły m.in. Siła i Honor byłego szefa SBU Ołeha Smeszki (3,1 proc.), Partia Radykalna Ołeha Laszki (2 proc.), wyraźnie prorosyjski Blok Opozycyjny (1,9 proc.), neobanderowska Swoboda (1,7 proc.). Co ciekawe, Partia Szarija, związana z popularnym video-blogerem i komentatorem politycznym uzyskała lepszy wynik (1,4 proc.) niż partia urzędującego premiera Wołodymyra Hrojsmana, Ukraińska Strategia.

Wyniki tego badania zasługują na uwagę z uwagi na bardzo dużą próbę badawczą, w zasadzie 10-krotnie większą niż w przypadku większości innych badań sondażowych na Ukrainie. BURI komentując wyniki swoich badań uważa, że partii Sługa Narodu udało się ustabilizować poparcie, które choć niezwykle wysokie, według niektórych badań w ostatnim czasie zaczęło spadać. Inaczej niż Platforma Opozycyjna, która stopniowo zyskuje coraz większe poparcie.

Wyraźny wzrost notowań Europejskiej Solidarności Poroszenki BURI wiążą z efektami jego bezpośredniego zaangażowania liderów partii w kampanię wyborczą i objazdy po różnych częściach kraju. Zdaniem autorów sondażu, Batkiwszczyna ma pewne miejsca w przyszłym parlamencie i zwraca uwagę na krążące nieoficjalnie informacje o aspiracjach Tymoszenko by ponownie stanąć na czele ukraińskiego rządu. BURI powątpiewa też w możliwość przekroczenia progu przez partie Hrycenki, Wakarczuka czy Smeszki.

Przeczytaj: Bojko i Tymoszenko najpopularniejszymi kandydatami na premiera Ukrainy [SONDAŻ]

Badanie przeprowadzono w dniach 10-16 lipca na łącznej próbie 20,010 osób. W przypadku 1,5 tys. osób były to wywiady „na papierze”, a kolejnych 1,5 tys. – na tabletach. 17 tys. wywiadów przeprowadzono metodą telefoniczną z pomocą komputera, na bazie losowo wybranych numerów telefonów. Margines błędu to 2,2 proc.

eutoday.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply