Według danych Głównego Urzędu Statystycznego realny wzrost płac jest w Polsce najniższy od dwóch lat. Składa się na to rosnąca inflacja i spadek wzrostu płac nawet w wartościach nominalnych.

GUS podał dane dla zarobków pracowników brutto w firmach niefinansowych zatrudniających co najmniej 10 osób, wartości nominalne i z uwzględnieniem wskaźnika inflacji. Oznacza, że dane dotyczą około 40% pracujących Polaków. Według nich nominalny wzrost płac wynosił w czerwcu 5,3% w stosunku rok do roku. Jak podkreślił portal Bankier.pl to najniższy nominalny wzrost płac w Polsce od wiosny 2017 r.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal określa takie spowolnienie wzrostu płac jako „zaskoczenie”. Od miesięcy utrzymywał się on na poziomie około 7%. Jednak realnie wzrost płac jest jest jeszcze niższy. Uwzględniając czerwcową inflację na poziomie 2,6%, badani pracownicy mogli kupić dobra o wartości wyższej tylko o 2,62% niż przed rokiem. To poziom najniższy od kwietnia 2017 r.

Średnia płaca brutto wynosiła w czerwcu 5 104,46 zł, ale aż dwie trzecie badanych pracowników zarabiało poniżej tej wartości. Jednocześnie Bankier.pl twierdzi, że tak słabe wyniki jeśli chodzi o wartość płac mogą mieć związek z niższą od przeciętnej liczbą dni roboczych w czerwcu br. Mimo to zatrudnienie wzrosło – aż o 13,6 tys. w czerwcu po bardzo nieoczekiwanym spadku o 12,2 tys. odnotowanym w maju.

W czerwcu odnotowano inflację wyraźnie wyższą niż w zeszłym roku. Najbardziej podrożała żywność.

bankier.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz