Według danych Głównego Urzędu Statystycznego realny wzrost płac jest w Polsce najniższy od dwóch lat. Składa się na to rosnąca inflacja i spadek wzrostu płac nawet w wartościach nominalnych.

GUS podał dane dla zarobków pracowników brutto w firmach niefinansowych zatrudniających co najmniej 10 osób, wartości nominalne i z uwzględnieniem wskaźnika inflacji. Oznacza, że dane dotyczą około 40% pracujących Polaków. Według nich nominalny wzrost płac wynosił w czerwcu 5,3% w stosunku rok do roku. Jak podkreślił portal Bankier.pl to najniższy nominalny wzrost płac w Polsce od wiosny 2017 r.

Portal określa takie spowolnienie wzrostu płac jako “zaskoczenie”. Od miesięcy utrzymywał się on na poziomie około 7%. Jednak realnie wzrost płac jest jest jeszcze niższy. Uwzględniając czerwcową inflację na poziomie 2,6%, badani pracownicy mogli kupić dobra o wartości wyższej tylko o 2,62% niż przed rokiem. To poziom najniższy od kwietnia 2017 r.

Średnia płaca brutto wynosiła w czerwcu 5 104,46 zł, ale aż dwie trzecie badanych pracowników zarabiało poniżej tej wartości. Jednocześnie Bankier.pl twierdzi, że tak słabe wyniki jeśli chodzi o wartość płac mogą mieć związek z niższą od przeciętnej liczbą dni roboczych w czerwcu br. Mimo to zatrudnienie wzrosło – aż o 13,6 tys. w czerwcu po bardzo nieoczekiwanym spadku o 12,2 tys. odnotowanym w maju.

W czerwcu odnotowano inflację wyraźnie wyższą niż w zeszłym roku. Najbardziej podrożała żywność.

bankier.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply