Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że wzrost cen jest coraz szybszy. Szczególnie szybko rosną ceny żywności.

Na koniec maja GUS odnotował inflację na poziomie 2,4%  w stosunku rok do roku. W kwietniu inflacja w stosunku rocznym była na poziomie 2,2%. Sam kwiecień był już miesiącem w którym wzrost cen był największy od stycznia 2011 roku. Najszybciej rosną ceny żywności. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju o aż 5 % rok do roku i to one w dużej mierze odpowiadają za przyspieszenie inflacji, napisał 14 czerwca portal Money.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Prognozujemy, że dynamika CPI wkrótce osiągnie cel inflacyjny a na koniec roku będzie w okolicach 3 proc. Przyszłoroczna ścieżka inflacji będzie zależeć od przełożenia wyższych cen energii dla średnich i dużych firm (zaczynając od połowy roku) na ceny konsumenckie. Przyjmujemy, że inflacja zajdzie wyżej i pozostanie podwyższona dłużej niż obecnie zakłada RPP. Jerzy Osiatyński, członek Rady o umiarkowanych poglądach, powiedział po danych, że w przyszłym roku powinna być rozważona podwyżka stóp (co jest zgodne z jego poprzednimi wypowiedziami)” – Money.pl przytacza opinię analityków banku Santander.

W ogólnym wzroście cen żywności duży udział ma znaczące zdrożenie wieprzowiny, głównego mięsa kupowanego i spożywanego w Polsce. Na koniec maja wieprzowina była aż o 12,1% droższa niż rok wcześniej. Tylko w ciągu poprzedniego miesiąca mięso to zdrożało o 4,1%. Wiąże się to głównie ze spadkiem podaży na światowych rynkach, związanych z plagą Afrykańskiego Pomoru Świń w Chinach, gdzie wybić trzeba było aż 800 tys. osobników trzody chlewnej.

Ale jeszcze bardziej zdrożały warzywa. Aż 22,6% w ciągu roku i o 4,2% w maju. Money.pl tłumaczy, że wszystko przez suszę i słabe zbiory w ubiegłym roku. „Na ceny żywności wpływ miał też drożejący dla dużych firm prąd. Niektóre rodzaje, jak na przykład pieczywo, wymagają dużego zużycia energii elektrycznej. Pieczywo zdrożało w ciągu roku o 9,8%” – informuje portal.

money.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz