Szybki wzrost cen paliwa, żywności i napojów bezalkoholowych spowodował, że Główny Urząd Statystyczny odnotował inflację najwyższą od 2011 roku.

Portal Business Insider podał 4 maja dane GUS dotyczące inflacji w stosunku rocznym. Podliczając wyniki z kwietnia okazało się, że wzrost cen wyniósł 2,2%.  Z danych wynika, że wzrost cen przyspieszył bo jeszcze w kwietniu odnotowano 1,7% inflacji rok do roku. Tylko w stosunku do marca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,1%. Ostatni raz ceny rosły tak szybko w Polsce w styczniu 2011 r.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Najbardziej w ujęciu rocznym podrażało paliwo, aż o 8,5%. Żywność i napoje alkoholowe podrożały 3,3%. Już w marcu widać było znaczący wzrost cen warzyw (o 16,6% rok do roku), czy mąki (9,2% w stosunku rocznym).

Business Insider profesora z Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Uczelni Łazarskiego stwierdził, że poziom inflacji w skali roku – „Nie jest to dużo (wciąż poniżej celu inflacyjnego – pozostającego zresztą od wielu lat na tym samym poziomie). Jednak bardziej niepokojąca od samego poziomu inflacji jest skala przyrostu cen w jednym miesiącu – w kwietniu”. Jak dodał naukowiec – „Ponadto uważam, że wysoka dynamika wzrostu cen w kwietniu może być kontynuowana również w maju – to zaś dawałoby przesłanki do niepokoju”.

Prof. Piech uważa, że inflację przyspieszył zwiększony popyt na polską wieprzowinę w związku Afrykańskiego Pomoru Świń w Chinach i Wietnamie. Na wzrost cen wpłynął też według niego zwiększony popyt wewnętrzny w związku z hojnymi świadczeniami społecznymi i zapowiedziami ich rozszerzenia o 500 zł na pierwsze dziecko a także wypłatę 13 emerytury.

Czytaj także: Wśród dziesięciu najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii jest trzech Rosjan

businessinsider.com.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz