„Times of Israel” o Polsce – „wzrost antysemickiej mowy nienawiści”

Czołowy izraelski dziennik zrelacjonował sobotnią manifestację w Warszawie przeciwko roszczeniom amerykańskich środowisk żydowskich wobec Polski.

W sobotę Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zorganizowało w Warszawie wielki marsz pod hasłem Stop447. Manifestacja zgromadziła prawie 20 tys. Polaków z różnych środowisk, którzy zaprotestowali w ten sposób przeciwko żądaniom środowisk amerykańskich Żydów i wspierającej je dyplomacji USA wypłaty przez Polskę wielu miliardów dolarów za mienie obywateli II RP narodowości żydowskiej, którzy nie pozostawili spadkobierców. Sobotni protest opisała w niedzielę izraelska gazeta „Times od Israel”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

„Tysiące polskich nacjonalistów przemaszerowało w sobotę pod ambasadę USA w Warszawie, protestując przeciwko naciskom USA na Polskę by rekompensowała żydowskim rodzinom mienie utracone w czasie Holokaustu” – pisze autor artykułu opublikowanego przez izraelski dziennik. Jak dodaje – „Protest miał miejsce w obliczu dramatycznego wzrostu antysemickiej mowy nienawiści w życiu publicznym Polski i wygląda na jedną z największych antyżydowskich manifestacji ostatnich czasów”. Izraelska gazeta twierdzi też, że marsz nastąpił w czasie gdy „skrajnie prawicowe grupy zyskują popularność, naciskając na konserwatywny rząd by przesunął się dalej na prawo”.

„Times of Israel” opisuje uczestników manifestacji „Stop447” jako uważających, że władze USA przedkładają „interesy Żydów” nad interesy Polaków i sprzeciwiających się amerykańskim ingerencjom, a także sugerujących by Żydzi kierowali swoje roszczenia do Niemiec.

Izraelska gazeta zwraca uwagę na polityków uczestniczących w marszu „Stop447” – wymienia Grzegorza Brauna i Janusza Korwina-Mikke, a także Robert Bąkiewicza, opisując ich jako część „skrajnie prawicowej koalicji”, choć nie wymienia nazwy Konfederacja. Zwraca też uwagę, że koalicja ta jest popularna wśród młodych mężczyzn.

„Times of Israel” ocenia, że zarówno „rządząca Polską prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) jak i centrowa i liberalna opozycja bagatelizują ustawę [447], twierdząc, że nie będzie ona miała wpływu na Polskę.

Gazeta dwukrotnie daje do zrozumienia, że roszczenia jakie wysuwają organizacje żydowskie USA dotyczą „ocalonych z Holokaustu i ich rodzin”, a nie mienia bezspadkowego.

timesofisrael.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz