W 2018 roku znacząco wzrosły środki finansowe przekazywane dziennikowi Tomasza Sakiewicz  przez państwowe spółki w ramach zamawiania reklam.

Poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza wysłał pisma do banków Pekao SA, PKO BP i Bank Pocztowy z pytaniem o to jaka była wartość reklam, artykułów sponsorowanych i innych publikacji wykupionych przez te państwowe banki w spółce Forum SA czyli wydawcy “Gazety Polskiej Codziennie”. Brejzę interesował okres od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Dziennik ten znany jest z poparcia dla partii rządzącej. Na pytanie posła Brejzy odpowiedział tylko Bank Pocztowy, który oświadczył, że zamówił u wydawcy gazety Tomasza Sakiewicza materiały na sumę 47 tys. zł.

 

Oszacowania wartości reklam i artykułów sponsorowanych zamówionych przez państwowe banki w “Gazecie Polskiej Codziennie” dokonała firma Kantar. Według niej, w trzecim kwartale 2018 roku bank Pekao SA kupił w gazecie Tomasza Sakiewicza reklamy za 111,6 tys. zł, a Pekao BP – za 133,6 tys. zł. W czwartym kwartale były to znacznie wyższe kwoty – odpowiednio 420 tys. i 489,6 tys. zł. W pierwszym kwartale roku bieżącego wartość reklam wykupionych przez wspomniane banki w “Gazecie Polskiej Codziennie” była już wyraźnie niższa – 55,4 tys. zł i 115,2 tys. zł. Kantar podkreślił, że szacunku dokonał uwzględniając cennik redakcji Tomasza Sakiewicza, zatem nie obejmuje on ewentualnych rabatów wynegocjowanych przez zleceniodawców.

“Gazeta Polska Codziennie” stała się wśród gazet liderem pod względem proporcji państwowych klientów reklamujących się na jej łamach. Aż 45% wartości zamówień reklam w przypadku gazety Tomasza Sakiewicza stanowią pieniądze przekazane przez państwowe spółki.

Pisząca o sprawie “Gazeta Wyborcza”, a za nią portal Press.pl, zaznaczają, że “Gazeta Polska Codziennie” w marcu bieżącego roku sprzedawała średnio zaledwie 13426 egzemplarzy. Zanotowała też rekordowy wśród największych polskich dzienników spadek sprzedaży, o 16,59%.

“Gazet Wyborcza” opisała rozmowę prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego z jego kuzynem Grzegorzem Tomaszewskim, który jest szefem spółki Forum SA wydającej “Gazetę Polską Codziennie”. W czasie rozmowy Tomaszewski prosił szefa partii rządzącej o interwencję u prezesa Pekao SA Marcina Krupińskiego.

Czytaj także: Sakiewicz krytykuje protesty przeciw ustawie 447

press.pl/kresy.pl

 

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply