Izrael przysyła do Polski rządową delegację ws. zwrotu pożydowskiego mienia

W poniedziałek na rozmowy o zwrocie mienia ofiar Holokaustu przyjedzie do Polski oficjalna delegacja izraelskiego rządu. – podały w niedzielę media w Polsce i w Izraelu.

Informację o przyjeździe izraelskiej delegacji podał na Twitterze dziennikarz tygodnika Do Rzeczy oraz portalu Wp.pl Marcin Makowski. „Z tego co słyszę, formalna delegacja rządu izraelskiego uda się jutro do Polski w sprawie rozmów o JUST Act 447” – napisał dziennikarz.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Później Makowski stwierdził, że potwierdzają się jego informacje i zamieścił link do artykułu na izraelskim portalu 13news.co.il, z którego wynika, że do Polski przyjedzie delegacja ministerstwa ds. równości społecznej, której będzie przewodniczył dyrektor generalny Avi-Cohen Skali. Ma ona odbyć szereg spotkań z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie zwrotu mienia Żydów, którzy zginęli podczas Holokaustu. Izraelski portal powiązał przyjazd izraelskich urzędników do Polski ze słowami premiera Morawieckiego, o tym, że w jego odczuciu Polska nie powinna płacić „odszkodowań” z tytułu wojny.

Zdaniem Makowskiego sprawa jest „bardzo poważną grą na polu międzynarodowym”. Dziennikarz zadał pytanie, jakie będzie w tej kwestii stanowisko Mateusza Morawieckiego, Patryka Jakiego, Jarosława Gowina i Joachima Brudzińskiego. Żaden z wymienionych polityków nie odpowiedział dziennikarzowi do czasu ukazania się niniejszego materiału.

Według dziennikarza Eli Barbura, informację o przyjeździe do Warszawy izraelskiej delegacji podało również izraelskie radio publiczne KAN. Delegacja ma rozmawiać o rewindykacji mienia pożydowskiego.

Przypomnijmy, że w sobotę w Polsce, w Niemczech i w USA odbyły się protesty przeciwko amerykańskiej ustawie S.447 i roszczeniom środowisk żydowskich z tytułu tzw. mienia bezdziedzicznego. Największa manifestacja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i środowiska narodowe, odbyła się w Warszawie. Według organizatorów wzięło w niej udział 20 tys. uczestników.

Zgodnie z przyjętą rok temu ustawą JUST Act 447 Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Kresy.pl / Twitter / wp.pl / dorzeczy.pl / 13news.co.il

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz