We wtorek podczas posiedzenia Izby Reprezentantów USA przyjęto ustawę 447, dotyczącą żydowskich roszczeń majątkowych. Teraz ta groźna dla Polski ustawa trafi do podpisu prezydenta Donalda Trumpa.

Przyjęcie ustawy próbowali zablokować Polacy ze Stanów Zjednoczonych, ale mimo ich inicjatywy we wtorek w głosowaniu w Izbie Reprezentantów ustawa została przyjęta. Wcześniej kongresmeni głosem wyrazili aprobatę dla zawieszenia zwyczajnej procedury  dotyczącej ustawy i postępowania w trybie przyspieszonym.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, z taką inicjatywą wystąpił przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan. Z tego powodu głosowano nie nad siostrzaną ustawą 1226 Izby, ale nad jej wersją senacką – 447. Została ona w grudniu ub. roku przyjęta przez Senat USA. Ponadto, kongresmeni biorący udział w debacie nie mogli m.in. zgłaszać poprawek. Ustawa 447 pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich.

Przeciwko przyjęciu ustawy opowiadała się kongresmenka z Florydy, Ileana Ros-Lehtinen, która domagała się znacznie restrykcyjnych przepisów.

Jak informowaliśmy wcześniej, w połowie grudnia ub. roku poseł Robert Winnicki zwrócił się z zapytaniem do MSZ w związku ustawą Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017, przegłosowaną w amerykańskim Senacie. Zaznaczano,  że dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi tu głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości państwowe, które są dziś własnością samorządu  terytorialnego lub skarbu państwa. Ustawa została przyjęta przez Senat USA 12 grudnia.

W marcu br. informowaliśmy, że amerykańscy senatorowie napisali do premiera Mateusza Morawieckiego list z żądaniem, aby uwzględnił Żydów w reprywatyzacji.  Inicjatorami listu są Republikanin Marco Rubio i Demokratka Tammy Baldwin. Podpisało się pod nim 57 innych senatorów. W tym lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer i czołowy neokonserwatysta John MCain. List jest powtórzeniem stanowiska wyrażonego przez Światową Żydowską Organizację Restytucji (World Jewish Restitution Organization – WJRO). Amerykańscy politycy krytykują w nim brak reprywatyzacji w Polsce. „Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną” – pisali senatorowie, żywiąc „nadzieję, że wkrótce to nastąpi”.

Ten kolejny wrogi akt wychodzący ze strony USA pokazuje, jak potężne siły wzięły się za to, by wymuszać na Polsce dziesiątki miliardów dolarów. To jest bardzo niebezpieczna sytuacja. Gdyby Polska miała zrealizować te roszczenia w takiej formie, jak żądają tego senatorowie USA, to nasz kraj po pierwsze musiałby zbankrutować, a po drugie popełnić coś zupełnie niesprawiedliwego – mówił w rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Robert Winnicki.

Przeczytaj: Marco Rubio. Jak lobby izraelskie sfinansowało amerykańskiego senatora i kandydata na prezydenta

– Jej celem [ustawy 447-red.] jest dostarczenie administracji USA pozorów legalności dla wywierania nacisków m.in. na Polskę, żeby zadośćuczyniła żydowskim roszczeniom majątkowym. Z polskiego punktu widzenia to bardzo poważna sprawa. Jeżeli prezes Kaczyński nie rozmawiał na ten temat z sekretarzem Tillersonem, to o czym, do diabła, z nim rozmawiał?! mówił z kolei w rozmowie z Kresy.pl Stanisław Michalkiewicz.

Twitter.com / stopacthr1226.org / Kresy.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Ciekawe jaki był stosunek głosów? To w sumie jest uderzenie w politykę Trumpa w stosunku do Polski.Sprawę zweryfikuje decyzja Prezydenta jak jej nie podpisze sprawa upadnie,pożyjemy zobaczymy dzięki temu ile jest gry ,a ile realu w polityce Trumpa wobec Polski.

  • Kojoto
   Kojoto :

   @Roman1 – Rosja nie jest przyjazna Polsce – nie miej złudzeń, tak samo Niemcy. Faktem jest jednak, że należy prowadzić politykę elastyczną, a nie wysługiwanie się za darmo Amerykanom, którzy i tak tańczą tak jak im zagrają żydzi… to jest bezsprzecznie tragedia.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Ponieważ rząd i PiS NIC nie zrobił by temu przeciwdziałać a wręcz przeciwnie można wnioskować że tak ma być.Czyli dogadali sie z żydkami że im będą bulić,po cichu a przed narodem będą udawać że sprawy nie ma a oni jako „patrioci” nie pozwolą na grabież.PiS to SYF.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Pejsato-jankeskim bandytom bardzo było spieszno do wyciągnięcia swych brudnych, pazernych łapsk po cudzą kasę, a w tym konkretnym przypadku, po grube miliardy dolarów, stąd procedowanie haniebnej ustawy, wymierzonej w Naród Polski, w trybie przyspieszonym. Wszystko wskazuje na to, że bandzior złoży podpis pod ustawą, a wtedy biada nam, bo to oznaczać będzie zniewolenie na niespotykaną dotąd skalę.
  A wszystko to pod wielce wymownym milczeniem polskojęzycznego ścierwa z nierządu.

 4. donald
  donald :

  Ponizej tekst brzmienia ustawy 447. Boje sie poniewaz mamy rzad ktory stawia racje Izraelskie racje Zydowskie powyzej racji I praw Polakow i Polski.

  Heirless property to be given to The World Jewish Restitution Organization, or else.
  The actual S. 447:

  (1) the return to the rightful owner of any property, including religious or communal property, that was wrongfully seized or transferred;

  (2) if return of any property described in paragraph (1) is no longer possible, the provision of comparable substitute property or the payment of equitable compensation to the rightful owner in accordance with principles of justice and through an expeditious claims-driven administrative process that is just, transparent, and fair;

  (3) in the case of heirless property, the provision of property or compensation to assist needy Holocaust survivors, to support Holocaust education, and for other purposes;

  (4) the extent to which such laws and policies are implemented and enforced in practice, including through any applicable administrative or judicial processes; and

  (5) to the extent practicable, the mechanism for and an overview of progress toward the resolution of claims for United States citizen Holocaust survivors and United States citizen family members of Holocaust victims.

 5. Henrykxx56
  Henrykxx56 :

  Ale w gruncie rzeczy chodzi o to samo. Teraz na przykład w Amerykańskim Kongresie leży projekt ustawy 447 (dotyczący wspierania przez USA żydowskich organizacji dochodzących zwrotu majątków, które w wyniku Holokaustu nie miały spadkobierców. A jak ustawę wymyślą Amerykanie Izraelowi o zwrot majątku, które siła zabrano ziemie Palestyńczykom 70 lat temu. To była kradzież przez ONZ i Wielką Brytanie zabranie Palestyńczykom ziemie i danie Żydom gdzie jest teraz Izrael, czemu nie dali swoich ziem a dysponowali i zarządzali cudzą ziemią a nie swoją. Chcieli być dobroduszni dla Żydów i dać im ziemie to jest Antarktyda i tam niech sobie rządzi Izrael, bo do niego pasuje. Izraelowi to, co pasuje to jest przedawnione tak jak morderca Izraelski był Salomon Morel. Wielu z więźniów, cywilnych mieszkańców Górnego Śląska, zmarło tam z powodu braku opieki lekarskiej i głodu, przez tortury i morderstwa. (zm: 2000 ludzi od lutego do Listopada)Komendantem obozu Zgoda był młody funkcjonariusz i kat zarazem aparatu bezpieczeństwa Salomon Morel to Izrael go nie wydał Polskim władzą, bo to jest przedawnione i nigdy Morel nie doczekał się kary a był przekonany, że jego działalność w obozie Zgoda, a także w Jaworznie, gdzie prowadził eksperymentalne Więzienie. Nienawidzę Salomona Morela. Bił, katował, mordował. Doprowadził do tego, że wszyscy straciliśmy godność i zachowywaliśmy się jak zwierzęta – mówi twardo Dorota Boreczek, która była w obozie Zgoda w Świętochłowicach i nigdy nie został skazany, bo Izrael nie wydał Polskim władzą, aby stanął przed sądem a Izrael wszystkich by winił tylko nie siebie. A czym się różni obóz Zgoda od obozu Auschwitz to najlepiej wie Izrael i niech nam powie, dlaczego nie dostał Morel kary śmierci tylko dla tego, że był Żydem. A to, co jest Polskie to dla Żydów w Izraelskich nie jest przedawnione i świat powinien się dowiedzieć, że Żyd zawsze będzie Żydem on może mordować tylko ich nie, bo od razu krzyczy, że są antysemitami a jak Żydzi Amerykańscy traktują murzynów, którzy też są Amerykanami to, co można ich nazwać, że są rasistami i uważają się za coś lepszego. W Polsce murzyn się dobrze czuje a jak by się czół w Izraelu to trzeba się było by spytać murzyna. Izrael nie ma żadnych praw do Polski minęło to już 70 lat i wszystko, co było to przedawniło się w polskim prawie i należy teraz do Polskiego rządu. A jak szukacie morderców to poszukajcie u siebie w kraju, co mordują dzieci i cywilów Palestyńskich. Trzeba mieć reng en, aby was Żydów prześwietlić, bo jesteście wrednym narodem wybranym, co was w każdym państwie nikt nienawidzi taki jest Żyd. Kto krytykuje Izrael, jest piętnowany, jako wróg Żydów tylko wolno to Izraelowi nie innemu państwu? Na razie jeszcze się odezwie i opisze dokładniej, jaki to jest naród.

 6. Henrykxx56
  Henrykxx56 :

  Żydzi najpierw się posłużyli Wielką Brytanią i ONZ żeby otrzymać ziemie od Palestyńczyków. A teraz wyskoczyli ustawą, 447 aby okraś Polskę do Amerykanów gdzie 70% jest Żydów. To Palestyna powinna zwrócić się ustawą, że Izrael ich podstępnie okradli i żeby za te ziemie im zapłacili lub oddali te ziemie. A rozchodzi Żydom ustawa IPN to ustawa, że niemieckie były obozy. Czemu się nie pochwali Izrael o Salomonie Morel, który był mordercą w Obozie Zgoda, że w 1945 roku od lutego do listopada zamordował około 2000 do 3000 ludzi? I nie został wcale skazany i dożył starości w Izraelu. I teraz polska przegra, bo Tramp podpisze ustawę. To nie ma Polski jest drugi Izrael to znaczy kraje, które przylegały do ziem Polskich to myślicie, że jesteście bezpieczni to wątpię, bo Żyd Izrael znajdzie następne państwo osłabione i znajdzie jakąś ustawę lub będzie tak silny, że zaatakuje tak jak teraz niszczy Izrael Palestynę. A może Izrael wymyślą nową ustawę 666 i przekażą Amerykanom, bo do Izraela ta cyfra pasuje. A ona mówi: Zgodnie z ostatnią księgą biblijną liczba 666 to imię bestii z siedmioma głowami i dziesięcioma rogami, która wychodzi z morza (Objawienie 13:1, 17, 18). Bestia ta symbolizuje ogólnoświatowy system polityczny sprawujący władzę nad „każdym plemieniem i ludem, i językiem, i narodem” (Objawienie 13:7). Imię 666 wskazuje, że system ten jest w oczach Boga rażąco wadliwy. Skąd o tym wiemy? Taki jest Żyd Izraelski i co jeszcze wymyśli ten naród wredny, który oślepił cały świat i będzie jeszcze krzywdził jeszcze bardziej nie tylko Polskę, co była mu przyjazna a ma tyle państw do okradzenia i skrzywdzenia. Na razie jeszcze się odezwie i będę pisał aż może zrozumie, że to nie są dobrzy ludzie oni mogą mordować, okradać tylko nie ich, bo są biedni i pokrzywdzeni.