Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) powiedział, że zjednoczenie PKU z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim (UKGK) jest „teoretycznie” możliwe. Zaznaczył przy tym, że taki proces wymaga wcześniejszego dialogu.

Na temat możliwego zjednoczenia grekokatolików i prawosławnych Epifaniusz wypowiedział się w wywiadzie udzielonym telewizji Espreso, którego nagranie ukazało się w niedzielę na kanale Espreso na YouTube. Prowadzący wywiad ukraiński dziennikarz i polityk Mykoła Kniażycki stwierdził, że wielość wyznań na Ukrainie to „pozostałość po agresji” ze strony sąsiadów Ukrainy i zapytał, czy jest możliwe zjednoczenie UKGK z PKU w przyszłości.

Odpowiadając Epifaniusz przyznał, że wielu chciałoby zjednoczenia obu Kościołów i o tym mówi.  „Ale po to, by zjednoczyć się, należy nawiązać dialog. Teraz ściśle współpracujemy. Wspólnie realizujemy pewne projekty, uczestnicząc we wspólnych wydarzeniach” – mówił władyka.

Epifaniusz powiedział, że wraz zwierzchnikiem UKGK Swiatosławem porozumiał się odnośnie pogłębiania współpracy obu Kościołów. „W ramach tej współpracy dojdziemy do dialogu, a już dialog pokaże, czy damy radę się zjednoczyć. Teoretycznie w przyszłości jest to możliwe” – stwierdził Epifaniusz dodając, że ewentualne zjednoczenie zależy od tego, jak Kościoły będą współpracować, „podtrzymywać te przyjacielskie stosunki i pragnąć tej jedności”.  Epifaniusz przyznał przy tym, że takiego dialogu jeszcze między obiema Cerkwiami nie ma. Zwierzchnik PKU wyraził też przekonanie, że w przyszłości „wszyscy prawosławni powinni zjednoczyć się w jeden Kościół”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w styczniu br. roku abp Swiatosław nie wykluczył, że z czasem dojdzie do jakiejś formy powiązania Kościoła Greckokatolickiego i Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

Kresy.pl / YouTube / strana.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Kas :

    Ta sytuacja przypomina mi opowieść o tym jak Jan Himilsbach zaczął się uczyć angielskiego bo miał widoki na rolę w amerykańskim filmie. Po krótkim czasie zrezygnował bo stwierdził, że jak Amerykanie wycofają propozycję to on jak głupi zostanie z tym angielskim. To samo może się przydarzyć aktualnemu papieżowi Franciszkowi – banderowska cerkiew unicka „wypnie się” na Rzym i przyłączy do banderowskiego patriarchatu kijowskiego, a biedaczyna Ojciec Święty „jak ten głupi” zostanie ze „sługą bożym” a może nawet już błogosławionym Andrijem Szeptyckim.