Wizyta Pompeo na Ukrainie. Spotkanie Trump-Zełenski „w odpowiednim czasie”

Ukraina jest nie tylko geograficznym centrum Europy, jest faktycznie bastionem między wolnością a autorytaryzmem w Europie Środkowej – powiedział Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo podczas wizyty na Ukrainie.

W czwartek wieczorem swoją dwudniową wizytę na Ukrainie rozpoczął sekretarz stanu USA, Mike Pompeo. W piątek w Kijowie spotkał się z szefem MSZ Ukrainy Wadymem Prystajko, a potem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Po spotkaniu obaj politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

Zełenski wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone „będą bardziej aktywnie zaangażowane w proces pokojowego rozwiązania [konfliktu-red.] na wschodzie Ukrainy i de-okupacji Krymu, poprzez wyznaczenie oddzielnego urzędnika Departamentu Stanu odpowiedzialnego za te kwestie”. Chodzi tu o specjalnego, amerykańskiego wysłannika ds. Krymu i Donbasu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraiński prezydent zaznaczył przy tym, że na Ukrainie nie ma żadnych wątpliwości ws. kontynuacji strategicznego partnerstwa z USA. – Jesteśmy przekonani co do udanej implementacji wszystkich naszych wspólnych planów, Ukrainy i USA – powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Ukrinform.

Prezydent był dopytywany, czy sprawa impeachment wobec prezydenta USA Donalda Trumpa zaszkodziła relacjom ukraińsko-amerykańskim. – Myślę, że jest zupełnie odwrotnie – oświadczył. Podkreślił, że relacje z USA są „niezachwianie silne” i oparte na pełnym zaufaniu, wzajemnym zrozumieniu i wspólnych, długoterminowych interesach strategicznych. Jego zdaniem, jest nawet „nowe uczucie” w tym relacjach. – Robimy wszystko, żeby poprawić te relacje – powiedział Zełenski. Zadeklarował też, że Ukraina jest gotowa do rozwijania nowych form partnerstwa z Amerykanami w zakresie bezpieczeństwa, co zostało już potwierdzone poprzez zakupy amerykańskich systemów przeciwpancernych Javelin.

Przeczytaj: Pompeo do dziennikarki: „Myślisz, że Amerykanów obchodzi Ukraina?”

Czytaj również: Danyluk: wstrzymanie pomocy wojskowej przez Trumpa wywołało panikę wśród ludzi Zełenskiego

Podczas rozmów omawiano też sprawę wzmocnienia ukraińskiej marynarki wojennej i obrony powietrznej poprzez „rozważanie zakupów niezbędnego uzbrojenia”, jak powiedział Zełenski. Dodał, też, że Ukraina aktynie współpracuje z amerykańskimi partnerami na polu reformowania przemysłu zbrojeniowego, co ma przyczynić się intensyfikacji współpracy z „czołowymi amerykańskimi firmami przemysłu obronnego”. Przypomniał, że łączna wartość amerykańskich programów pomocowych dla Ukrainy na 2020 rok to blisko 700 mln dolarów, a 365 mln dol to pomoc w obszarze bezpieczeństwa. Wyraził też wdzięczność USA za reformowanie ukraińskiej armii, za dostarczanie broni i sprzętu oraz za wspólne ćwiczenia wojskowe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pompeo podczas konferencji podkreślił, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają rosyjskiej aneksji Krymu, a zarazem popierają starania Ukrainy o członkostwo w NATO i jej zbliżenie z UE. Powiedział, że rozmawiać z Zełenskim na temat relacji ukraińsko-rosyjskich. Powtórzył, że USA są zaangażowane na rzecz ochrony ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej i przypomniał o różnych proukraińskich działaniach Waszyngtonu wymierzonych w Moskwę, np. sankcje.

Sekretarz Stanu określił Ukrainę mianem „bastionu między wolnością a autorytaryzmem w Europie Środkowej”:

– Ukraińcy powinni wiedzieć, że Ukraina jest ważnym krajem. Jest nie tylko geograficznym centrum Europy, jest faktycznie bastionem między wolnością a autorytaryzmem w Europie Środkowej.

Pompeo podkreślił, że USA postrzegają Ukrainę jako „kraj, który walczy o swoją wolność, demokrację i pomyślność”. Powiedział też, że „blisko 14 tys. Ukraińców zginęło za wolność swojego kraju”, a wielu ludzi wciąż cierpi z powodu konfliktu w Donbasie.

Odnosząc się do możliwości spotkania Zełenskiego z Trumpem, Pompeo powiedział, że Waszyngton nie stawia w tej kwestii Ukraińcom żadnych warunków. – Znajdziemy odpowiedni czas albo stosowną okazję. Chcemy być pewni, że będzie to w czasie, gdy znaczący postęp w sprawach, które możemy osiągnąć między sobą [zostanie osiągnięty – Ukrinform] – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji. Dodał, że oba kraje mają przed sobą wiele pracy, żeby przygotować takie spotkanie, a zespołu obu prezydentów omawiają tego rodzaju okazje.

Według Pompeo, USA dostrzegają możliwości biznesowe na Ukrainie dla swoich firm, a niektóre przedsiębiorstwa, które będą uczestniczyć w określonych projektach, były przedmiotem jego rozmów z Zełenskim. Ten ze swojej strony zaprosił amerykański biznes do inwestowania w rozwój infrastruktury, szczególnie drogowej, na Ukrainie, a także w inwestycje dotyczące wydobywania ropy i gazu. – Oczekuje, że amerykańskie firmy postawią na rozwój [eksploatacji – red.] szelfu Morza Czarnego – powiedział prezydent Ukrainy. Podziękował też USA za prowadzoną przez nie politykę sankcji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Prezydent Zełenski będzie mile widzianym gościem w Waszyngtonie, gdy będziemy mieć sposobność do zrobienia dobrych rzeczy zarówno dla Ukraińców, jak i dla Amerykanów – podsumował sekretarz stanu.

Podczas wizyty w Kijowie Mike Pompeo spotkał się też ze zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), Metropolitą Kijowa i Całej Ukrainy Epifaniuszem. Według oficjalnego komunikatu PKU, rozmawiano o wyzwaniach dotyczących tej nowej ukraińskiej Cerkwi, w szczególności na części Donbasu kontrolowanej przez separatystów. Metropolita podziękował za amerykańskie wsparcie dla Ukrainy. Obie strony zgodziły się na dalsze podtrzymywanie kontaktów dwustronnych, szczególnie w kwestiach dotyczących ochrony wolności wyznania i religii. Pompeo i Epifaniusz wspólnie złożyli też kwiaty pod Ścianą Pamięci, upamiętniającą „poległych obrońców Ukrainy”.

Sekretarz Stanu USA spotkał się też z ukraińskim ministrem obrony Andrijem Zahorodniukiem. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Donbasie, operacji Sił Połączonych na wschodzie Ukrainy i perspektyw dalszej współpracy ukraińsko-amerykańskiej.

Według oficjalnego komunikatu, strona ukraińska podkreśliła, że USA są strategicznym partnerem i rzetelnym przyjacielem Ukrainy. Minister wyraził wdzięczność Amerykanom za całościowe wsparcie, w tym za pomoc w reformowaniu armii, a szczególnie za wsparcie finansowe. Zahorodniuk zwrócił uwagę na „destabilizujące działania Federacji Rosyjskiej w regionie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, a także na dalszą militaryzację Półwyspu Krymskiego” przez Rosję.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sobotę Pompeo udał się na Białoruś.

Jak informowaliśmy, sekretarz stanu USA Mike Pompeo miał odwiedzić w ramach swojej podróży zagranicznej m.in. Ukrainę, Białoruś i Kazachstan na początku stycznia br. Jednak z powodu sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku, a później w Iranie, odłożył swoje wizyty w czasie.

Ukrinform / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz