Po piątkowym wywiadzie dla National Public Radio (NPR) sekretarz stanu USA stracił nad sobą panowanie i zachował się niekulturalnie, używając słów powszechnie uznanych za obraźliwe wobec dziennikarki – podaje portal USA Today.

Prowadzącą wywiad była Mary Louise Kelly, dziennikarka National Public Radio. Chciała rozmawiać m.in. o Iranie i Ukrainie. Pytania o ten drugi kraj zirytowały sekretarza stanu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Czy myślisz, że Amerykanom zależy na Ukrainie?” Pompeo krzyknął na Kelly po rozmowie.

W sobotę Pompeo zarzucił Kelly kłamstwo i zasugerował, że nie była w stanie wskazać Ukrainy na nieoznakowanej mapie.

„Reporterka NPR Mary Louise Kelly okłamała mnie dwa razy” – oświadczył Pompero w oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu.

Kelly miała skłamać umawiając wywiad oraz ponownie w piątek. Pence zasugerował, że Kelly zgodziła się nie nagrywać rozmowy po wywiadzie.

„To wstyd, że ten reporter postanowił naruszyć podstawowe zasady dziennikarstwa i przyzwoitości” – powiedział Pompeo. „To kolejny przykład tego, jak nieodpowiedzialne stały się media, dążąc do skrzywdzenia prezydenta Trumpa i administracji”.

Pompeo ma pojechać na Ukrainę w przyszłym tygodniu na spotkanie z prezydentem Zełenskim, główną postacią w postępowaniu w sprawie impeachmentu przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi.

Departament Stanu zapowiedział, że Pompeo jedzie do Kijowa, aby „podkreślić poparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Jak pisaliśmy, Donald Trump jest podejrzewany o to, że próbował nadużyć swojej władzy próbując skłonić ukraińskie władze do prowadzenia postępowania karnego wobec Huntera Bidena, syna głównego pretendenta do prezydentury z ramienia Partii Demokratycznej, Joe Bidena. 

W ramach kampanii nacisków na Zełenskiego Trump odwołał ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch. Według ujawnionego przez Amerykanów stenogramu z rozmowy prezydentów USA i Ukrainy, Trump określił byłą ambasador w Kijowie jako „nieprzyjemnego człowieka”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Czy jesteś winien ambasador Marie Yovanovitch przeprosiny?” – zapytała Kelly Pompeo, który nie wziął dyplomatki w obronę.

„Zgodziłem się przyjść dzisiaj do twojego programu, aby porozmawiać o Iranie” – odpowiedział.

Kelly jednak nie ustępowała. „Chcę tylko dać ci kolejną okazję, aby odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ, jak wiesz, ludzie, którzy pracują dla ciebie w twoim departamencie, ludzie, którzy zrezygnowali z tego departamentu pod twoim przywództwem, mówią, że powinieneś stanąć w obronie dyplomatów, którzy tu pracują” powiedziała.

Pompeo powiedział, że bronił „każdego urzędnika Departamentu Stanu”, na co Kelly odparła: „Z całym szacunkiem, gdzie broniłeś Marie Yovanovitch?”.

„Powiedziałem wszystko, co miałem do powiedzenia” – odparł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W kontekście Ukrainy padło jeszcze pytanie o to czy Pompeo próbował zablokować politykę ukrytych nacisków prowadzoną przez R. Giulianiego na Ukrainie. Giuliani i inni współpracownicy Trumpa mieli używać nieoficjalnych kanałów, aby naciskać na Zełenskiego.

„Polityka wobec Ukrainy była prowadzona przez Departament Stanu przez cały czas kiedy tu jestem w bardzo przejrzysty sposób” – zapewnił Pompeo.

Po wywiadzie Kelly powiedziała, że ​​została zabrana do pokoju, gdzie czekała na nią Pompeo. „Krzyczał na mnie przez tyle samo czasu co sam wywiad. Nie był zadowolony, że zadawałam pytania na temat Ukrainy” – powiedziała Kelly..

Stwierdziła, że ​​użył słowa na „F” i „wielu innych”, kiedy pytał ją, czy Amerykanie dbają o Ukrainę. Później zapytał ją, czy mogłaby znaleźć Ukrainę na mapie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Powiedziałam tak, a on wezwał pomocników, aby przynieśli nam mapę świata bez pisania. Wskazałam na Ukrainę” – zrelacjonowała Kelly.

Następnie Pompeo powiedział: „Ludzie o tym usłyszą”.

W sobotnim oświadczeniu Pompeo zasugerował, że Kelly wskazał na mapie Bangladesz.

Kresy.pl / USA Today

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz