Po piątkowym wywiadzie dla National Public Radio (NPR) sekretarz stanu USA stracił nad sobą panowanie i zachował się niekulturalnie, używając słów powszechnie uznanych za obraźliwe wobec dziennikarki – podaje portal USA Today.

Prowadzącą wywiad była Mary Louise Kelly, dziennikarka National Public Radio. Chciała rozmawiać m.in. o Iranie i Ukrainie. Pytania o ten drugi kraj zirytowały sekretarza stanu.

„Czy myślisz, że Amerykanom zależy na Ukrainie?” Pompeo krzyknął na Kelly po rozmowie.

W sobotę Pompeo zarzucił Kelly kłamstwo i zasugerował, że nie była w stanie wskazać Ukrainy na nieoznakowanej mapie.

„Reporterka NPR Mary Louise Kelly okłamała mnie dwa razy” – oświadczył Pompero w oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu.

Kelly miała skłamać umawiając wywiad oraz ponownie w piątek. Pence zasugerował, że Kelly zgodziła się nie nagrywać rozmowy po wywiadzie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„To wstyd, że ten reporter postanowił naruszyć podstawowe zasady dziennikarstwa i przyzwoitości” – powiedział Pompeo. „To kolejny przykład tego, jak nieodpowiedzialne stały się media, dążąc do skrzywdzenia prezydenta Trumpa i administracji”.

Pompeo ma pojechać na Ukrainę w przyszłym tygodniu na spotkanie z prezydentem Zełenskim, główną postacią w postępowaniu w sprawie impeachmentu przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi.

Departament Stanu zapowiedział, że Pompeo jedzie do Kijowa, aby „podkreślić poparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Jak pisaliśmy, Donald Trump jest podejrzewany o to, że próbował nadużyć swojej władzy próbując skłonić ukraińskie władze do prowadzenia postępowania karnego wobec Huntera Bidena, syna głównego pretendenta do prezydentury z ramienia Partii Demokratycznej, Joe Bidena. 

W ramach kampanii nacisków na Zełenskiego Trump odwołał ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch. Według ujawnionego przez Amerykanów stenogramu z rozmowy prezydentów USA i Ukrainy, Trump określił byłą ambasador w Kijowie jako „nieprzyjemnego człowieka”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Czy jesteś winien ambasador Marie Yovanovitch przeprosiny?” – zapytała Kelly Pompeo, który nie wziął dyplomatki w obronę.

„Zgodziłem się przyjść dzisiaj do twojego programu, aby porozmawiać o Iranie” – odpowiedział.

Kelly jednak nie ustępowała. „Chcę tylko dać ci kolejną okazję, aby odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ, jak wiesz, ludzie, którzy pracują dla ciebie w twoim departamencie, ludzie, którzy zrezygnowali z tego departamentu pod twoim przywództwem, mówią, że powinieneś stanąć w obronie dyplomatów, którzy tu pracują” powiedziała.

Pompeo powiedział, że bronił „każdego urzędnika Departamentu Stanu”, na co Kelly odparła: „Z całym szacunkiem, gdzie broniłeś Marie Yovanovitch?”.

„Powiedziałem wszystko, co miałem do powiedzenia” – odparł.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W kontekście Ukrainy padło jeszcze pytanie o to czy Pompeo próbował zablokować politykę ukrytych nacisków prowadzoną przez R. Giulianiego na Ukrainie. Giuliani i inni współpracownicy Trumpa mieli używać nieoficjalnych kanałów, aby naciskać na Zełenskiego.

„Polityka wobec Ukrainy była prowadzona przez Departament Stanu przez cały czas kiedy tu jestem w bardzo przejrzysty sposób” – zapewnił Pompeo.

Po wywiadzie Kelly powiedziała, że ​​została zabrana do pokoju, gdzie czekała na nią Pompeo. „Krzyczał na mnie przez tyle samo czasu co sam wywiad. Nie był zadowolony, że zadawałam pytania na temat Ukrainy” – powiedziała Kelly..

Stwierdziła, że ​​użył słowa na „F” i „wielu innych”, kiedy pytał ją, czy Amerykanie dbają o Ukrainę. Później zapytał ją, czy mogłaby znaleźć Ukrainę na mapie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Powiedziałam tak, a on wezwał pomocników, aby przynieśli nam mapę świata bez pisania. Wskazałam na Ukrainę” – zrelacjonowała Kelly.

Następnie Pompeo powiedział: „Ludzie o tym usłyszą”.

W sobotnim oświadczeniu Pompeo zasugerował, że Kelly wskazał na mapie Bangladesz.

Kresy.pl / USA Today

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz