Większość członków komisji konkursowej oceniającej kandydatów na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poparła kandydaturę prof. Dariusza Stoli, szefa tej placówki do lutego br. Decyzja komisji jest jedynie rekomendacją.

O wygraniu konkursu Stola poinformował w sobotę Polską Agencję Prasową. „Większość członków 15-osobowej komisji podjęła decyzję o wyborze mojej kandydatury” – powiedział Stola. Decyzja została podjęta po piątkowym przesłuchaniu kandydatów przez komisję pod przewodnictwem wiceministra kultury Jarosława Sellina.

Stola zaznaczył, że wskazanie komisji jest jedynie rekomendacją. Według jego wiedzy istnieją formalne uzgodnienia odnośnie obsadzenia stanowiska dyrektora Muzeum POLIN przez ministra kultury w porozumieniu z przedstawicielami władz Warszawy i Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny. Stola przypomniał, że dyrektora Muzeum Polin powołuje szef resortu kultury.

Pięcioletnia kadencja prof. Dariusza Stoli na stanowisku dyrektora Muzeum upłynęła 28. lutego br. Minister kultury Piotr Gliński zdecydował, że nowy szef placówki zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Dla oceny kandydatur wyłoniono 15-osobową komisję, w której skład weszli przedstawiciele założycieli Muzeum (ministerstwa kultury, miasta Warszawy i Stowarzyszenia ŻIH), Rady Muzeum, związków zawodowych działających w Muzeum, ogólnopolskich organizacji i stowarzyszeń muzealniczych oraz środowisk żydowskich.

Po upłynięciu kadencji prof. Stoli decyzją założycieli Muzeum tymczasowym szefem tej placówki został Zygmunt Stępiński, zastępca dyrektora ds. edukacji, marketingu i sprzedaży oraz komunikacji w Muzeum POLIN.

Jak podaje PAP, Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce muzealną instytucją publiczno-prywatną stworzoną przez rząd, samorząd i organizację pozarządową.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że z okazji 50. rocznicy wydarzeń marca 1968 roku w Muzeum POLIN zorganizowano wystawę, na której jako przykłady współczesnej „mowy nienawiści” i „antysemityzmu” zaprezentowano twitty dziennikarzy Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Oboje zapowiedzieli podjęcie kroków prawnych wobec dyrektora muzeum Dariusza Stoli – Magdalena Ogórek złożyła prywatny akt oskarżenia o zniesławienie a Rafał Ziemkiewicz pozew cywilny o naruszenie dóbr osobistych. Jak pisaliśmy, w obu przypadkach sąd uchylił się od rozpatrywania sprawy. Według Rafała Ziemkiewicza jego pozew został zwrócony, ponieważ Stola nie odbierał pism wysyłanych na adres muzeum. „W Polin niestety nie znają tego pana” – komentował publicysta.

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz