Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przy wsparciu resortu kultury, wyemitowało klip z udziałem Andrzeja Szwana, nazywanego “najstarszą drag queen w Polsce”.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim przypada 19 kwietnia. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje tego dnia corocznie akcję Żonkile. W tym roku jednym z “ambasadorów” akcji jest Andrzej Szwan, nazywany “najstarszą drag queen w Polsce”. Mężczyzna jest homoseksualistą i działaczem środowiska LGBT. W ubiegłym tygodniu POLIN wyemitowało w mediach społecznościowych klip z jego udziałem.

“Moja historia wydarzyła się właśnie tutaj, w Warszawie, na Muranowie. Nazywam się Andrzej Szwan. Jestem polskim Żydem, jestem ‘Lulla La Polaca’. W czasie wybuchu powstania w getcie miałem 4 lata. Przeżyłem, bo wyniesiono mnie przez mur” – mówi Szwan na nagraniu opublikowanym przez muzeum.

“19 kwietnia przypnijmy żonkile, które są symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, ale także znakiem sprzeciwu wobec zła, wykluczenia i dyskryminacji” – dodaje.

Akcję, w ramach której wyemitowano klip, wspiera m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

@polinmuseum

🌼 Akcja Zonkile 2024 🌼 Lulla La Polaca i żonkil. Najstarsza polska drag queen dołącza do akcji Muzeum Polin #polinmuseum #polin #museum #warsaw #warszawa #lullalapolaca #dragqueen #queer #lgbt

♬ original sound – polinmuseum

 

Zobacz także: Pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN szkolą polską policję nt. antysemityzmu Polaków

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply