Szef MSWiA Marcin Kierwiński podpisał rozporządzenie dotyczące transkrypcji małżeństw zawartych za granicą. Zmiany umożliwią wpisywanie do polskich ksiąg stanu cywilnego także aktów małżeństw jednopłciowych zawartych poza Polską.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński poinformował, że podpisał rozporządzenie dotyczące transkrypcji małżeństw zawartych za granicą. Nowe przepisy mają umożliwić wpisywanie do polskich ksiąg stanu cywilnego również zagranicznych aktów małżeństw jednopłciowych.
Szef MSWiA przekazał informację w mediach społecznościowych w piątek rano. We wpisie podziękował za współpracę wicepremierowi i ministrowi cyfryzacji Krzysztofowi Gawkowskiemu.
„Właśnie podpisałem rozporządzenie ws. transkrypcji małżeństw zawartych za granicą. Dziękuję Krzysztofowi Gawkowskiemu za współpracę. Tak jak obiecaliśmy rozporządzenie wchodzi w życie. Wyroki sądów zawsze będą wykonywane” – napisał Marcin Kierwiński.
Wlasnie podpisałem rozporządzenie ws transkrypcji małżeństw zawartych za granicą. Dziękuję @KGawkowski za współpracę. Tak jak obiecaliśmy rozporządzenie wchodzi w życie. Wyroki sądów zawsze będą wykonywane.
— Marcin Kierwiński (@MKierwinski) May 22, 2026
Bezpośrednim powodem przygotowania rozporządzenia były wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W marcu 2026 roku NSA nakazał warszawskiemu Urzędowi Stanu Cywilnego dokonanie transkrypcji aktu małżeństwa dwóch Polaków, którzy zawarli związek w 2018 roku w Berlinie.
Od tego czasu Naczelny Sąd Administracyjny nakazał dokonanie transkrypcji w sumie siedmiu par jednopłciowych. Podstawą rozstrzygnięć były m.in. wytyczne TSUE dotyczące swobody przemieszczania się obywateli Unii Europejskiej oraz ochrony życia prywatnego.
Dotychczas dokonanie takich wpisów było blokowane przez obowiązujące wzory dokumentów. Formularze przewidywały wyłącznie rubryki „mąż” i „żona”, co uniemożliwiało techniczne wpisanie do polskich ksiąg aktu małżeństwa dwóch kobiet lub dwóch mężczyzn.
Rozporządzenie oznacza zmianę wzorów aktów małżeństwa oraz konieczność dostosowania systemów PESEL i Rejestru Stanu Cywilnego. W formularzach mają pojawić się opisy pozwalające na wpisanie konfiguracji: kobieta i mężczyzna, kobieta i kobieta albo mężczyzna i mężczyzna.
Kresy.pl/X/Interia































