Wyraźny spadek zatrudnienia w maju

W maju bieżącego roku odnotowano największy spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw od 2012 r. Miesiąc wcześniej spadek nie był tak wyraźny.

Według danych przytaczanych w środę przez portal rp.pl, w maju w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 pracowników liczba pracowników spadła w stosunku do kwietnia o 12 tys. (0,2%). Oznacza to największy miesięczny spadek zatrudnienia od grudnia 2012 r. W poprzednich latach w miesiącu maju zdarzały się spadki liczby pracujących, lecz nie były one tak duże. Ostatni raz spadek liczby pracujących w maju był tak duży w 2009 r., czyli w czasie narastania wielkiego kryzysu finansowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W stosunku rok do roku, w maju ciągle odnotowywano wzrost zatrudnienia, 0 2,7%. Jednak jeszcze w kwietniu było to 2,9%. Ale nawet w kwietniu jeśli porównywać go w stosunku miesięcznym, w sektorze przedsiębiorstw pracowało o 2 tys. osób mniej niż w marcu.

Tak duży spadek zatrudnienia w maju nie był przewidywany przez ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”, którzy wcześniej spodziewali się na rynku pracy trendu podobnego jak w kwietniu.

Jednocześnie szybko rosły płace. „Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 7,7 proc. rok do roku, po 7,1 proc. w kwietniu” – napisał portal, odnotowując, że poprzednio płace wzrosły tak szybko w stosunku rocznym w listopadzie zeszłego roku.

Według cytowanych przez rp.pl finansistów, spadek zatrudnienia nie musi oznaczać spowolnienia gospodarczego. Wzrost płac wskazuje, że przedsiębiorcy chcą nadal rozwijać działalność, tylko zmniejszył się prawdopodobnie dopływ taniej siły roboczej z zagranicy, co zmuszą ich właśnie do podnoszenia pracownikom zarobków.

Czytaj także: Huawei ocenia amerykańskie sankcje jako dotkliwe

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz