Porównanie schyłku 2023 i 2022 roku wskazuje, że na Węgrzech doszło do znaczącego wzrost płac robotników fizycznych, podaje Daily News Hungary.

Portal podsumowuje analizę przeprowadzoną przez agencję zatrudnienia Trenkwalder dotyczącą stawek godzinowych brutto pracowników niewykwalifikowanych i wykwalifikowanych pracowników fizycznych w latach 2022-2023. Agencja ustaliła, że stawka godzinowa brutto wyniosła jeszcze  1630 forintów, czyli równowartość 4,1 euro w ostatnim kwartale 2022 r. Rok później średnia płaca pracownika fizycznego wzrosła w do 1952 forintów (4,9 euro).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika również, że w latach 2022–2023 wzrosło średnie wynagrodzenie brutto pracowników niewykwalifikowanych: okazało się, że płace jednej piątej społeczeństwa o najniższych dochodach wzrosły o 17,5 proc.

Dużą rolę w tej tendencji wzrostowej odegrała podwyżka krajowej płacy minimalnej, która wymusiła podwyżki płac, już w grudniu. „Bez tego działania, według naszych szacunków, roczna dynamika wzrostu płac kształtowałaby się na poziomie 13–15 proc. Ponieważ inflacja wzrosła w grudniu zaledwie o 5,5 procent w porównaniu z poziomem rok wcześniej, z całą pewnością można stwierdzić, że płace realne wróciły na ścieżkę wzrostu po spadku odnotowanym w 2023 r.” – portal cytuje Viktora Hamráka, dyrektora ds. usług w Trenkwalder.

Brak większego zróżnicowania między regionami kraju. Jedynie środkowe Węgry i Budapeszt wykazują ponadprzeciętne płace. Stawki godzinowe brutto pracowników fizycznych kształtowały się na poziomie blisko 2100 forintów (5,3 euro) w centralnych regionach Węgier i 2600 forintów (6,6 euro) w aglomeracji stołecznej.

Moore Węgry w przypadku wyżej opłacanych stanowisk pracy odnotował w czwartym kwartale 2023 r. wzrost wynagrodzeń o 10,3 proc. w stosunku rocznym.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Węgier, osoby o najniższych dochodach otrzymywały w zeszłym roku 244 tys. forintów (618 euro) miesięcznie brutto, natomiast 20 proc. z kategorii najbardziej intratnych zajęć zarabiało średnio 1 240 tys. forintów (3 144 euro) miesięcznie.

W ubiegłym roku różnica w zarobkach między najgorzej i najlepiej płatnymi stanowiskami na Węgrzech nieznacznie się zmniejszyła: średnia pensja najlepiej zarabiających wzrosła o 12 proc. W przypadku jednej piątej najmniej zarabiających pracowników było to 17,5 proc.

Czytaj także: Chiński gigant zbuduje na Węgrzech fabrykę pojazdów elektrycznych

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply