Turcja otrzymała w piątek od Rosji pierwszą dostawę elementów systemu obrony powietrznej S-400. Komponenty dostarczono drogą lotniczą na lotnisko w Ankarze.

Tureckie ministerstwo obrony poinformowało w komunikacie, że „dostawa pierwszej partii elementów regionalnego systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-400 zaczęła się 12. lipca w bazie lotniczej Murted w Ankarze”.

Jak pisze agencja AFP, nie wiadomo, kiedy zakończy się dostawa całego systemu i kiedy zostanie on uruchomiony. Turecki urząd ds. przemysłu obronnego oświadczył, że w najbliższych dniach nastąpią dostawy kolejnych komponentów a „gdy system będzie kompletny, zostanie uruchomiony”.

Według agencji TASS powołującej się na rosyjskie źródło wojskowo-dyplomatyczne, druga dostawa komponentów S-400 nastąpi drogą lotniczą „w najbliższej przyszłości”, a trzecia dostawa, składająca się ze 120 rakiet zostanie wysłana drogą morską „najprawdopodobniej pod koniec lata”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek dziennikarzom, że „wszystko dzieje się w ścisłej zgodności z uzgodnieniami i podpisanymi umowami” a „wszystkie zobowiązania są realizowane”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że zakup rosyjskiego systemu przez należącą do NATO Turcję stał się źródłem napięć pomiędzy USA a Turcją. Stany Zjednoczone groziły Turcji, że pozyskanie rosyjskich systemów rakietowych będzie skutkować wyrzuceniem Turków z udziału w programie budowy i użytkowania nowoczesnych myśliwców F-35. Na przełomie marca i kwietnia br. Amerykanie, zgodnie z zapowiedziami, zablokowali procedurę dostarczenia samolotów F-35 do Turcji. Należy dodać, że w Waszyngtonie negatywnie odbiera się politykę zbliżenia Turcji z Rosją, jaką Erdogan wdrożył w 2015 r. W maju amerykańska telewizja CNBC powołując się na swoje źródła w amerykańskiej administracji, podała, że USA postawiły Turcji ultimatum. Dano jej nieco ponad 2 tygodnie na zrezygnowanie z zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400 i zakup amerykańskiego systemu Patriot. Zagrożono, że w przeciwnym wypadku spotkają ją ze strony USA negatywne konsekwencje. W czerwcu Pentagon oficjalnie zagroził Turcji odcięciem od programu F-35. W odpowiedzi tureckie władze zapowiedziały kroki odwetowe.

Kresy.pl / AFP / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz