Turcja otrzymała w piątek od Rosji pierwszą dostawę elementów systemu obrony powietrznej S-400. Komponenty dostarczono drogą lotniczą na lotnisko w Ankarze.

Tureckie ministerstwo obrony poinformowało w komunikacie, że „dostawa pierwszej partii elementów regionalnego systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-400 zaczęła się 12. lipca w bazie lotniczej Murted w Ankarze”.

Jak pisze agencja AFP, nie wiadomo, kiedy zakończy się dostawa całego systemu i kiedy zostanie on uruchomiony. Turecki urząd ds. przemysłu obronnego oświadczył, że w najbliższych dniach nastąpią dostawy kolejnych komponentów a „gdy system będzie kompletny, zostanie uruchomiony”.

Według agencji TASS powołującej się na rosyjskie źródło wojskowo-dyplomatyczne, druga dostawa komponentów S-400 nastąpi drogą lotniczą „w najbliższej przyszłości”, a trzecia dostawa, składająca się ze 120 rakiet zostanie wysłana drogą morską „najprawdopodobniej pod koniec lata”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek dziennikarzom, że „wszystko dzieje się w ścisłej zgodności z uzgodnieniami i podpisanymi umowami” a „wszystkie zobowiązania są realizowane”.

Przypomnijmy, że zakup rosyjskiego systemu przez należącą do NATO Turcję stał się źródłem napięć pomiędzy USA a Turcją. Stany Zjednoczone groziły Turcji, że pozyskanie rosyjskich systemów rakietowych będzie skutkować wyrzuceniem Turków z udziału w programie budowy i użytkowania nowoczesnych myśliwców F-35. Na przełomie marca i kwietnia br. Amerykanie, zgodnie z zapowiedziami, zablokowali procedurę dostarczenia samolotów F-35 do Turcji. Należy dodać, że w Waszyngtonie negatywnie odbiera się politykę zbliżenia Turcji z Rosją, jaką Erdogan wdrożył w 2015 r. W maju amerykańska telewizja CNBC powołując się na swoje źródła w amerykańskiej administracji, podała, że USA postawiły Turcji ultimatum. Dano jej nieco ponad 2 tygodnie na zrezygnowanie z zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400 i zakup amerykańskiego systemu Patriot. Zagrożono, że w przeciwnym wypadku spotkają ją ze strony USA negatywne konsekwencje. W czerwcu Pentagon oficjalnie zagroził Turcji odcięciem od programu F-35. W odpowiedzi tureckie władze zapowiedziały kroki odwetowe.

Kresy.pl / AFP / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz