Prezydent Turcji zasugerował możliwość wkroczenia wojsk do Izraela, oskarżając jego władze o eskalację konfliktu. W odpowiedzi izraelscy politycy wystosowali ostre komentarze pod adresem Ankary.
Do napadu doszło 30 grudnia 2024 roku, krótko przed godz. 11:00. Do salonu jubilerskiego wbiegło trzech zamaskowanych mężczyzn przebranych za dostawców jedzenia. Napastnicy użyli gazu wobec pracownika ochrony, a następnie sterroryzowali pracownice przedmiotem przypominającym broń. Policja poinformowała w piątek o zatrzymaniu jednego ze sprawców.
Polska firma Nevomo przygotowuje pilotaż swojego systemu napędu magnetycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Projekt ma ruszyć w 2027 roku we współpracy z państwowym przewoźnikiem Etihad Rail.
Przemek Ben Pączek, współtwórca technologii MagRail i finalista European Inventor Award 2026, przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Nevomo zawarło wstępne partnerstwo z kolejami Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Etihad Rail uruchomiły pierwsze pasażerskie połączenie między Abu Zabi a Fudżajrą i przygotowują rozbudowę swojej sieci. Partnerzy polskiej firmy zainteresowali się MagRail m.in. ze względu na możliwość wykorzystania technologii w górzystym terenie.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu doradczyni prawnej Izby Handlowo-Przemysłowej Ukrainy oraz jej syna. Według śledczych mieli żądać 100 tys. euro od producenta systemów bezzałogowych realizującego zamówienie obronne. (więcej…)
Po wtorkowej rozmowie prezydentów Karola Nawrockiego i Wołodymyra Zełenskiego w Ankarze strony próbują dopasować harmonogramy, aby doszło do kolejnego spotkania. Polski prezydent podkreślił, że dialog z sąsiednim państwem jest naturalny mimo napięć w relacjach dwustronnych.
W środę podczas szczytu NATO w Ankarze strona polska i ukraińska próbowały dopasować harmonogramy Nawrockiego i Zełenskiego, aby po ich wtorkowej rozmowie mogło dojść do kolejnego spotkania. Rozmowa przywódców odbyła się przy okazji oficjalnej kolacji wydanej przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Doradca prezydenta Ukrainy ds. komunikacji Dmytro Łytwyn przekazał w środę dziennikarzom, że Nawrocki i Zełenski uzgodnili próbę skoordynowania planów w czasie szczytu.
Specyficzna grupa religijna druzów odgrywa ważną rolę polityczną w Libanie. Ich historyczny lider właśnie wypowiedział się przeciwko podpisanemu przez rząd tego państwa porozumieniu ramowemu z Izraelem i USA.
Rada Religijna Wspólnoty Druzyjskiej opublikowała pełny tekst memorandum złożonego przez byłego lidera Postępowej Partii Socjalistycznej (PSP), Walida Dżumblatta, radzie podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego, która odbyła się we wtorek. Rada zaaprobował treść stanowiska historycznego przywódcy społeczności, jak zrelacjonował portal Al Mayadeen.
W memorandum Dżumblatt ostrzegł, że "porozumienie ramowe" podpisana między Libanem a Izraelem pod patronatem USA odzwierciedla niebezpieczną zmianę w polityce zagranicznej. Uznaje, że nie stawia ona priorytetu na zakończenie izraelskiej okupacji południowej części kraju i niesłusznie wskazuje na Hezbollah, jako przyczynę konfliktu izraelsko-libańskiego.
Na uruchomionej w Sochaczewie linii Boryszew produkuje serię próbną dronów Hornet opracowanych przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Bezzałogowiec może osiągać zasięg do 1200 km, a w wersji uderzeniowej przenosić głowicę o masie 16–20 kg. Wojsko ma przetestować nowe konstrukcje w sierpniu, podczas gdy spółka czeka na koncesję i pierwsze zamówienia.
Po zawarciu 17 października 2025 roku porozumienia z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych Grupa Boryszew uruchomiła w Sochaczewie linię produkcyjną dronów Hornet i rozpoczęła wytwarzanie serii próbnej. Instytut odpowiada za dalszy rozwój konstrukcji i zaplecze technologiczne projektu, natomiast zakład przygotowuje się do produkcji seryjnej, która będzie mogła ruszyć po uzyskaniu wymaganej koncesji.
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych prowadzi obecnie prace badawczo-rozwojowe nad dronami Hornet, przygotowuje kolejne wersje bezzałogowców oraz odpowiada za dokumentację techniczną i certyfikację konstrukcji. Boryszew finansuje te działania, wytwarza serię próbną i przygotowuje zaplecze do produkcji seryjnej.































