USA wstrzymały dostawę F-35 do Turcji

Agencja informacyjna Reuters potwierdza, że Amerykanie, zgodnie z zapowiedziami, zablokowali już procedurę dostarczenia samolotów F-35 do Turcji.

Agencja Reuters powołując się na anonimowe źródła „zaznajomione ze sprawą” twierdzi, że władze USA już zablokowały procedurę przekazania Turkom samolotów wojskowych F-35. Konkretnie chodzi o dostawę materiałów treningowych i sprzętu niezbędnego na przyjęcie samych samolotów. Waszyngton już wcześniej zapowiedział, że Turcja nie otrzyma zakontraktowanych samolotów, jeśli zdecyduje się na zakup rosyjskich zestawów rakietowych S-400. Turcy wybrali rosyjski sprzęt zamiast amerykańskich wyrzutni Patriot. Agencja nie potwierdziła swoich doniesień oficjalnymi komentarzami strony amerykańskiej czy tureckiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak w związku z narastającym konfliktem z władzami Turcji Departament Obrony USA ma problem. Niektóre części do F-25 są bowiem produkowane właśnie w tym kraju – elementy pulpitu, kadłubu i podwozia. Pentagon szuka już nowych producentów.

Jeszcze w marcu turecki minister obrony Hulusi Akar ogłosił, że jego resort nie przerwie szkolenia pilotów w amerykańskiej bazie w Arizonie, które mają ich przygotować do użycia F-35. Szkolenia te kosztują Turcję 90 mln dolarów.

Konflikt w sprawie samolotów F-35 jest jednym z elementów coraz mniej przyjaznych stosunków między Ankarą a Waszyngtonem. Niektórzy politycy z obozu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana sugerowali, że USA mogły wspierać wymierzony w niego nieudany zamach stanu z 2016 r. Do istotnych rozdźwięków między dwoma państwami doszło także w kwestii syryjskiej. Pentagon od 2014 roku wspiera materialnie i operacyjne stworzone przez syryjskich Kurdów Ludowe Oddziały Obrony (YPG), podczas gdy Turcy, mając je za skrzydło Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), traktują YPG jako głównego wroga w Syrii. W Waszyngtonie negatywnie odbiera się także politykę zbliżenia Turcji z Rosja, jaką Erdogan wdrożył w 2015 r.

reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz