Merkel pogratulowała Poroszenko

Mimo, że urzędujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraźne przegrał pierwszą turę wyborów otrzymał gratulacje od niemieckiej kanclerz.

Angela Merkel odbyła w poniedziałek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. Według ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN rozmowa odbyła się z inicjatywy Berlina. Niemiecka kanclerz miała pogratulować Poroszence wejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich. Zrobiła tak mimo iż w pierwszej turze Poroszenko otrzymał dwukrotne mniejsze poparcie niż jej zwycięzca, aktor i komik Władimir Zełenski.

Merkel miała też podkreślić “uczciwość” i rywalizacyjny charakter ukraińskich wyborów prezydenckich. Co znaczące, z komunikatu strony ukraińskiej wynika, że mimo słabej pozycji urzędującego prezydenta, Merkel omawiała z nim ważne kwestie polityczne, w tym dalsze kroki w ramach formatu normandzkiego. Ta formuła negocjacji w sprawie konfliktu w Donbasie obejmuje przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Niemcy zadeklarowały zainteresowanie przyspieszeniem realizacji porozumień mińskich, uwolnienia jeńców i organizacją misji pokojowej ONZ na terenie wschodniej Ukrainy.

Według służby prasowej ukraińskiego prezydenta podziękował on Merkel za zainteresowanie sprawami Ukrainy.

unian.net/kresy.pl

[kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings]

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Gratulacje ,bo dostał się do II tury.A to oznacza ,że jego rywal niekoniecznie musi wygrać ? Ponieważ, pomimo tego że ludzie głosują na innego,wygrywa ten ,który ma wygrać.

  2. Jan Pociej
    Jan Pociej :

    W języku polskim nazwiska się odmienia (zapominają o tym tylko zakompleksione Polusy na emigracji i mniej rozgarnięci proboszczowie podczas ogłoszeń parafialnych), więc powinno być “pogratulowała Poroszence”.