Merkel pogratulowała Poroszenko

Mimo, że urzędujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraźne przegrał pierwszą turę wyborów otrzymał gratulacje od niemieckiej kanclerz.

Angela Merkel odbyła w poniedziałek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. Według ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN rozmowa odbyła się z inicjatywy Berlina. Niemiecka kanclerz miała pogratulować Poroszence wejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich. Zrobiła tak mimo iż w pierwszej turze Poroszenko otrzymał dwukrotne mniejsze poparcie niż jej zwycięzca, aktor i komik Władimir Zełenski.

Merkel miała też podkreślić „uczciwość” i rywalizacyjny charakter ukraińskich wyborów prezydenckich. Co znaczące, z komunikatu strony ukraińskiej wynika, że mimo słabej pozycji urzędującego prezydenta, Merkel omawiała z nim ważne kwestie polityczne, w tym dalsze kroki w ramach formatu normandzkiego. Ta formuła negocjacji w sprawie konfliktu w Donbasie obejmuje przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Niemcy zadeklarowały zainteresowanie przyspieszeniem realizacji porozumień mińskich, uwolnienia jeńców i organizacją misji pokojowej ONZ na terenie wschodniej Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według służby prasowej ukraińskiego prezydenta podziękował on Merkel za zainteresowanie sprawami Ukrainy.

unian.net/kresy.pl

[kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings]

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz