Exit poll: Zełenski zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, Poroszenko drugi

Showman Wołodymyr Zełenski zdecydowanie zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. W drugiej turze najprawdopodobniej zmierzy się z nim urzędujący prezydent Petro Poroszenko. – wynika z sondażu exit poll według stanu na godzinę 18 miejscowego czasu.

Według cząstkowych wyników narodowego exit poll, opublikowanych po zakończeniu głosowania Zełenski zdobył 30,4 proc. głosów. Na Petra Poroszenkę głosowało 17,8 proc. wyborców. Była premier Julia Tymoszenko zdołała zgromadzić 14,2 proc. głosów. Są to wyniki z godziny 18 (godz. 17 czasu polskiego), zebrane na dwie godziny przed zamknięciem lokali wyborczych.

Na dalszych miejscach według podanych wyników uplasowali się: Jurij Bojko (9,8 proc.), Anatolij Hrycenko (7,1 proc.), Ihor Smieszko (6,4 proc.), Ołeh Laszko (4,8 proc.), Ołeksandr Wiłkuł (4 proc.) i Rusłan Koszułynski (1,8 proc.). Na pozostałych kandydatów wskazywało poniżej 1 proc. wyborców.

Exit poll przeprowadziła Fundacja “Demokratyczne Inicjatywy im. Ilka Kuczeriwa”, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii i Centrum Razumkowa. Podane wyniki exit poll są zbliżone do wyników ostatnich sondaży przedwyborczych.

Jak podała ukraińska Centralna Komisja Wyborcza po zamknięciu lokali wyborczych, frekwencja wyniosła 62,78 proc.

Jeśli wyniki exit poll potwierdzą się, druga tura wyborów z udziałem Zełenskiego i Poroszenki odbędzie się 21. kwietnia.

Jak pisaliśmy, Zełenski, z wykształcenia prawnik, to ukraiński showman, aktor komediowy i celebryta, były uczestnik ukraińskiej edycji „Tańca z Gwiazdami”. Dużą popularność przyniosła mu rola w serialu komediowym „Sługa Narodu”, którego pierwszy sezon wyemitowano w 2015 roku. Grał w nim sprzeciwiającego się korupcji nauczyciela, który został wybrany prezydentem Ukrainy. Serial był na Ukrainie bardzo popularny, a sam Zełenski zyskał status gwiazdy i niezwykłą popularność. Na fali tej popularności, wiosną 2018 roku założono partię „Sługa Narodu”, której twarzą jest Zełenski, choć liderem ugrupowania jest Iwan Bakanow, prawnik grupy komediowej Kwartał 95, z której wywodzi się kandydat na prezydenta Ukrainy. Choć początkowo miała ona raczej satyryczny charakter, stopniowo zyskiwała coraz większe poparcie w sondażach, a sam Zełenski zaczął być umieszczany w rankingach opinii publicznej jako potencjalny kandydat w wyborach prezydenckich. Na Ukrainie zwraca się uwagę na jego powiązania z oligarchą Ihorem Kołomojskim, skłóconym z prezydentem Petrem Poroszenką.

[AKTUALIZACJA 01.04.2019: w artykule zaktualizowano dane o frekwencji]

Kresy.pl / Ukrinform / Ukraińska Prawda / cvk.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply