Władze Turcji odrzuciły ofertę USA szybkiego dostarczenia wyrzutni Patriot w zamian za rezygnację z zakupu wyrzutni rosyjskiej produkcji S-400.

„Turcja odrzuciła propozycję USA dostarczenia jednego systemu obrony powietrznej Patriot przed końcem 2019 pod warunkiem porzucenia przez Ankarę umowy z Rosją” – poinformowała w piątek agencja Bloomberg powołując się na dwóch wysokich tureckich urzędników.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według agencji, administracja Trumpa złożyła Turkom ofertę szybkiego dostarczenia wyrzutni wraz z pociskami przed 15 lutego. Jednocześnie jednak Amerykanie ponieśli cenę w stosunku do pierwotnej oferty. W dodatku, jak twierdzą anonimowi urzędnicy cytowani przez Bloomberg, nowa oferta nie zakładała ani pożyczki dla Turków, ani transferu technologii, a na tym władzom w Ankarze zależało najbardziej. Turcy odrzucili propozycję i negocjacje utknęły. Bloomberg cytuje też anonimowego urzędnika amerykańskiego rządu, który uznał, że strona turecka szuka tylko wymówki dla zerwania rozmów. Nie ukrywa przy tym, że Waszyngton miał na celu odwieść Turków od nabycia rosyjskich zestawów rakietowych S-400.

Bloomberg twierdzi, że pierwsza dostawa rosyjskich systemów rakietowych dotrze do Turcji już w lipcu bieżącego roku. Rosja obiecała Ankarze transfer technologii i współudział w produkcji. Turcja jest państwem NATO jednakże w ostatnim okresie coraz bardziej skonfliktowanym z Amerykanami.

Czytaj także: Turcy ostrzelali pozycje Kurdów w północnej Syrii [+MAPA]

bloomberg.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. UPAdlina
  UPAdlina :

  Jak na razie ukro-ZWISIE, to uSSman rozkręcić może tylko swoje wycofywanie się po okopaniu zadu z Syrii, hehehehe!
  Władymir jest takim pejsem, jak ty „polakiem” ukro-lachociągu.
  A Turcja już całkowicie zrobiła zlewkę na słabnącego uSSmana, co widzimy.
  Szmelc? S-400 kupują Turcy, Indie, Chiny, SSaudowie i wiele innych państw ukro-klownie, hehehehe! PRAWDA boli, co?
  A słabnący uSSman to koniec waszego nazi-banderowskiego grajdoła. A potem będzie: noga, dupa, brama i won ukro-chachły na swój banderowski grajdół! Poniał ukro-ZWIS?