Turecka artyleria i jej sprzymierzeńcy przeprowadzili atak na pozycje kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG) w północnej Syrii.

Do ataku doszło we wschodniej części prowincji Aleppo, która kontrolowana jest przez YPG. Pozycje Kurdów zostały tam ostrzelane przez artylerię armii tureckiej oraz ugrupowania antyrządowe sprzymierzone z Turcją. Tureckie pociski i rakiety spadły na miejscowości Al-Baghuz Al-Szakija. Według strony kurdyjskiej w ataku nikt nie zginął. Atak został przeprowadzony z terenów, które turecka armia opanowała jeszcze w 2016 roku w ramach operacji „Tarcza Eufratu”. Portal Al Masdar News twierdzi, że w rejonie tym pojawiło się 70 pojazdów wojskowych tureckiej armii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tureckie dowództwo przerzuca też kolejnych żołnierzy do prowincji Idlib, która jest ostatnim regionem Syrii opanowanym przez arabskie ugrupowania antyrządowe, z których najsilniejszym jest wywodzący się z Al Kaidy ekstremistyczny Tahrir asz-Szam.  Ankara patronuje tym ugrupowaniom, a  zgodnie z porozumieniami wypracowanym z Rosją i Iranem w ramach tak zwanego formatu astańskiego, Idlib to strefa deeskalacji za którą odpowiedzialność ponosi właśnie Turcja. Według Al Masdar News Turcy ustanowili kilka nowych posterunków w północno-zachodniej części tej Idlib. Ma to na celu najprawdopodobniej utrudnienie działań syryjskiej armii.

Siły rządowe Syrii prowadzą od kilku dni zmasowaną kampanię nalotów i ostrzałów pozycji islamistów w prowincji Idlib. Atakowane są ich pozycje w południowej, wschodniej i zachodniej części regionu.

Mapa: Tureckie posterunki w prowincji Idlib

almasdarnews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz