Turcja ma nieco ponad 2 tygodnie na zrezygnowanie z zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400 i zakup amerykańskiego systemu Patriot. W przeciwnym wypadku spotkają ją ze strony USA negatywne konsekwencje – podała we wtorek amerykańska telewizja CNBC powołując się na swoje źródła w amerykańskiej administracji.

Powołując się na liczne anonimowe źródła zorientowane w tej sprawie CNBC podało, że Departament Stanu USA dał Turcji “ostateczną propozycję” dotyczącą rezygnacji przez Ankarę z S-400 i przejścia w zamian na system Patriot. Według tych doniesień tureckie władze dostały na decyzję czas do końca pierwszego tygodnia czerwca. Jeśli tego nie zrobią, Turcji grozi wykluczenie z projektu budowy samolotu F-35 Joint Strike Fighter, zablokowanie dostaw obiecanych 100 sztuk F-35 a nawet nałożenie sankcji i możliwe wyrzucenie z NATO. Amerykańskie ultimatum ma być ostateczne.

Według amerykańskiej telewizji amerykańskie firmy biorące udział w projekcie F-35 czynią już przygotowania do wprowadzenia “ogromnych zmian” w swoich harmonogramach produkcji na wypadek wyrzucenia Turcji z tego projektu. Jak pisaliśmy, Turcja jest producentem niektórych części do F-35. Są to elementy pulpitu, kadłuba i podwozia.

Waszyngton już wstrzymał dostawy F-35 do Turcji, zaznaczając, że robienie interesów z Moskwą jest zagrożeniem dla systemu obronnego Zachodu. Jednym z oficjalnych powodów wstrzymania dostaw był rzekomy brak kompatybilności systemu S-400 z F-35. Ankara twierdzi, na podstawie zleconych przez nią badań technicznych, że nie ma żadnych problemów związanych z kompatybilnością. Dlatego kilka dni temu prezydent Turcji Recep Erdogan utrzymywał, że dostawa F-35 przyjdzie „prędzej, czy później”.

Według Ankary pierwsze rosyjskie zestawy rakietowe S-400 mogą zostać dostarczone już w lipcu br. Jeśli tak się stanie, gotowość bojową uzyskają w 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Pence: Turcja musi wybrać między NATO a Rosją

Kresy.pl / CNBC

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply