S-400 dla Turcji już w lecie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja jest gotowa do szybkiego zakupu rosyjskich zestawów rakietowych S-400.

Erdogan wypowiedział się na temat zbrojeń w wywiadzie dla środowego wydania gazety “Sabah”. Poinformował, że rosyjskie zestawy rakietowe S-400 mogą zostać dostarczone już w lipcu. Podkreślił, że ten krok wzmocni bezpieczeństwo jego państwa i stwierdził, że Turcja jest gotowa do kolejnych zakupów rosyjskiego uzbrojenia, choć nie skonkretyzował jaki sprzęt ma na myśli.

Erdoagan podkreślił, że to od jakiego dostawcy Turcja zakupi uzbrojenie jest suwerenną decyzją jej władz państwowych i inne państwa nie mają w tej sprawie prawa głosu. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi wiceprezydenta Mike’a Pence’a, który nazwał ewentualny zakup przez Turcję rosyjskiego uzbrojenia zagrożeniem dla NATO, którego to państwo jest członkiem. “Oświadczenia Pence’a nie są zobowiązujące” – powiedział Erdogan, powołując się przy tym na słowa sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, który mówił wcześniej, że wybór dostawcy uzbrojenia to suwerenne prawo Ankary. “USA wydają błędne oświadczenia w tym temacie, kontrakt z Rosją jest zawiązany, wypłaty w ramach niego są kontynuowane” – powiedział prezydent Turcji.

Erdogan stwierdził też, że mimo pogróżek zablokowania sprzedaży Turcji samolotów F-35, Turcy odebrali już od Amerykanów trzy tego typu maszyny i wkrótce odbiorą czwartą. W USA są także prowadzone szkolenia tureckich pilotów w zakresie obsługi tych samolotów.

Wypowiedzi Erdogana w sprawie zakupu S-400 skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. “W zasadzie można na palcach wyliczyć kraje, które są zdolne zachowywać się suwerennie, samodzielnie. I Rosja, i Turcja są zaliczają się do takiej kategorii państw.” – uznał rzecznik Putina, mówiąc również o poparciu dla stanowiska tureckiego prezydenta i sprzeciwiając się “bezprecedensowej presji” jaka jest na niego wywierana.

ria.ru/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. janusz123
    janusz123 :

    Wlasnie JWU, szkoda ze nie Polska. S-400 daje bezpieczenstwo, ze w razie draki (a za Erdoganem juz lecial mysliwiec z rozkazem stracenia w puczu niedawno) bedzie mozna pierd…ac Jankesa. S-400 sa tansze i lepsze od bubli PIS

  2. Roman1
    Roman1 :

    A Polska nawet ekshumacje w Treblince odwołała, chociaż wcześniej ekshumowano poległych w katastrofie lotniczej. Wystarczyło tylko, że Amerykaniec warknął w naszą stronę. 100 lat od odzyskania niepodległości – ale znowu ją straciliśmy i to na rzecz największego awanturnika światowego.