Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret przyznający obywatelstwo 14 cudzoziemcom, którzy walczyli po ukraińskiej stronie w wojnie w Donbasie. – poinformowała w piątek agencja UNIAN.

Zełenski zapewnił, że są to pierwsze decyzje dotyczące przyznania ukraińskiego obywatelstwa tym, którzy bronili suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Po dzisiejszej decyzji mają przyjść następne. Zełenski zapewnił, że nie będzie sztucznego opóźniania tego procesu, jak to miało być za kadencji poprzedniego prezydenta.

Ukraińskie obywatelstwo otrzymali dzisiaj Dmitrij Biełogorcew, Rudolf Jegorenko, Dawid Gaczecziładze, Abdul Dżaliła, Taczi Dżafarow, Tengiz Zanadze, Giorgi Kachniaszwili, Walerij Kołota, Merab Koncelidze, Mamuka Muzaszwili, Jurij Sawiłow, Lewani Chuciszwili, Asłanbek Karimow i Julia Tołopa.

Jak zauważył białoruski portal Nasza Niwa, wśród nagrodzonych ukraińskim obywatelstwem jest dwóch Białorusinów – Rudolf Jegorenko i Dmitrij Biełogorcew. Drugi z nich jest byłym bojownikiem batalionu Prawego Sektora. Według Naszej Niwy pod rządami Poroszenki nie mógł on otrzymać ukraińskiego obywatelstwa, co więcej, ukraińskie władze zaproponowały mu powrót na Białoruś, gdzie czekał go proces za służbę w siłach zbrojnych obcego państwa. W związku z tym Biełogorcew w 2016 roku nielegalnie przekroczył polską granicę i poprosił o azyl w Polsce. Według Naszej Niwy polskie władze udzieliły mu schronienia jako uchodźcy.

Z kolei rosyjskie media zwróciły uwagę, że Zełenski dał ukraińskie obywatelstwo Rosjance Julii Tołopie ps. „Walkiria”, służącej swego czasu w batalionie „Ajdar” i będącej ich zdaniem neonazistką, która jednocześnie brała udział w ostatniej paradzie LGBT w Kijowie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński ochotnik-neonazista odznaczony przez prezydenta Ukrainy [+FOTO]

Kresy.pl / Unian / Nasza Niwa / kp.ua / aif.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz