Ukraiński ochotnik-neonazista odznaczony przez prezydenta Ukrainy [+FOTO]

Wołodymyr Wasjanowycz, neonazista i weteran z Donbasu powiązany z neobanderowskim Prawym Sektorem, którego fotografie były częścią wystawy prezentowanej m.in. w Parlamencie Europejskim, został odznaczony przez Petra Poroszenkę Orderem „Za Odwagę”.

Zgodnie z dekretem prezydenta Ukrainy nr 517/2016z 21 listopada ub. roku, Petro Poroszenko odznaczył Wołodymyra Wasjanowycza, ukraińskiego neonazistę i członka ochotniczego batalionu neobanderowskiego Prawego Sektora państwowym orderem „Za Odwagę” III klasy. Wasjanowycz był ochotnikiem i zwiadowcą 5 samodzielnego batalionu „Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego”Prawego Sektora. W czerwcu 2015 r. stracił lewą nogę na minie we wsi Spartak.

Zdjęcia Wasjanowycza, z tatuażami z neonazistowskimi symbolami, znalazły się na wystawie prezentującej fotografie ukraińskich weteranów-inwalidów z Donbasu. Była ona prezentowana m.in. w Parlamencie Europejskim, a także w Kanadzie. Zdjęcia były częścią wystawy „Zwycięzcy” zaprezentowanej podczas „tygodnia ukraińskiego” w PE. Wcześniej pokazywano je w Kijowie, gdzie nie wywołały żadnych kontrowersji. Po tym, gdy sprawę nagłośniono, usunięto je z wystawy w europarlamencie.

Przeczytaj: Ukraińcy prezentują zdjęcia ochotnika – neonazisty w Parlamencie Europejskim [FOTO / VIDEO]

Przy tej okazji Orderem „Za Odwagę” uhonorowano także sierżanta Stanisława Partałę, starszego instruktora (zastępcę dowódcy plutonu) z 1 plutonu zwiadowczego 1 batalionu pułku Azow. Z kolei były lider neobanderowskiego Prawego Sektora, Dmytro Jarosz, otrzymał Order Bohdana Chmielnickiego. Wszystkie odznaczenia wręczono 21 listopada 2016 roku podczas uroczystości z okazji Dnia Godności i Wolności, upamiętniającego Pomarańczową Rewolucję oraz Eurodmajdan, nazywany na Ukrainie Rewolucją Godności. Wcześniej na Ukrainie kontrowersje wywołało odznaczenie przez Poroszenkę białoruskiego neonazisty, który również walczył w Donbasie.

Jak podawaliśmy, na wystawie prezentującej ukraińskich weteranów-inwalidów z Donbasuznalazły się m.in. zdjęcia Wołodymyra Wasjanowycza, neonazisty z batalionu powiązanego z Prawym Sektorem. Na piersiach miał wytatuowaną swastykę i czaszkę powyżej niej. Ponadto, na zdjęciach promocyjnych opublikowanych przez kanał „1+1” jest on widoczny w czarnej bluzie z wielką naszywką Waffen SS (widocznym również na jednym z materiałów video). Posiada również symbol nazistowskiego orła, wytatuowany na prawym ramieniu. Tatuaż na klatce piersiowej musiał być znany autorom zdjęć, kuratorce i innym osobom odpowiedzialnym za projekt – wynika to z materiału zdjęciowego i nagrań wideo.

Wasjanowycz z jednym z komentarzy na portalu społecznościowym vk.com stwierdził, że żałuje, że w Donbasie nie mieszka wystarczająco dużo ludzi, by pobić rekord osób wymordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Ukraińska stacja „1+1” twierdziła, że symbole prezentowane przez ochotnika, w tym również na profilu społecznościowym, to forma prowokacji. Część ukraińskich polityków wprost zaprzeczała istnieniu zdjęć weterana z nazistowskimi symbolami i twierdziła publicznie, że to „wymysł kremlowskiej propagandy”.

Zdaniem organizatorów wystawy, zarzuty dot. fotografii ukraińskiego ochotnika-neonazisty zostały sfabrykowane i są „prokremlowską manipulacją”. Sam Wasjanowycz twierdzi, że jego tatuaże ze swastykami i kontrowersyjne posty to „trolling”. Przeczy temu jednak fakt, że jeszcze przed wybuchem konfliktu w Donbasie zamieszczał na swoim profilu społecznościowym symbole i treści gloryfikujące III Rzeszę. Jeden z ukraińskich dziennikarzy,sympatyzujący z nacjonalistami z UNA-UNSO, wygrażał dziennikarzowi Tomaszowi Maciejczukowi, który jako pierwszy zwrócił uwagę na tę sprawę, i próbował go zastraszyć.

PRZECZYTAJ: Ukraińscy organizatorzy kontrowersyjnej wystawy w PE: zarzuty dot. nazizmu to prokremlowska manipulacja

ZOBACZ:Ukraiński dziennikarz do Maciejczuka: Powinniśmy byli zastrzelić cię w Donbasie [FOTO]

Wasjanowycz odbiera odznaczenie państwowe od Petra Poroszenki. Fot. 5 Kanał

President.gov.ua/ vk.com /Kresy.pl / mt

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz