Obywatelom Ukrainy, którzy żyją na terytoriach separatystycznych republik w Donbasie i przyjmą rosyjskie obywatelstwo, mogą zostać odebrane świadczenia socjalne wypłacane przez ukraińskie państwo. O takich zamiarach poinformowała ukraińska minister ds. weteranów Iryna Friz.

Jak pisaliśmy, 24. kwietnia strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Uproszczony tryb zakłada wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji. Już pod koniec kwietnia br. Rosja otworzyła w obwodzie rostowskim dwa centra wydawania paszportów mieszkańcom separatystycznych republik – w Nowoszachtyńsku i Pokrowskim.

W środę Iryna Friz napisała na Facebooku, iż ukraiński rząd podjął decyzję o nieuznawaniu rosyjskich paszportów wydawanych przez nowo utworzone centra. Zdaniem ukraińskiej minister „ta akcja Rosji przeciw Ukrainie narusza zasady i normy prawa międzynarodowego i niesie bezpośrednie zagrożenie dla suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa”.

Friz ujawniła również, że rozpatrywana jest propozycja sporządzenia bazy danych obywateli ukraińskich, którzy przyjęli paszporty Federacji Rosyjskiej „w sposób naruszający prawo międzynarodowe i zagrażający suwerenności” Ukrainy a następnie pozbawienia tych osób emerytur i innych świadczeń socjalnych wypłacanych przez Ukrainę.

Groźbą wstrzymania wypłat socjalnych ukraińskie władze niewątpliwie chcą zniechęcić mieszkańców separatystycznych republik do przyjmowania rosyjskich paszportów. 24. kwietnia szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin wezwał ich do nieprzyjmowania rosyjskiego obywatelstwa. Jak pisaliśmy, na krok Rosji zareagował również ukraiński prezydent-elekt Wołodymyr Zełenski. Jak mówił, „Rosja traci czas” proponując Ukraińcom paszporty, ponieważ te są dla nich nieatrakcyjne. Groził też wydawaniem ukraińskich paszportów Rosjanom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Putin: Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród

Kresy.pl / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz