Obywatelom Ukrainy, którzy żyją na terytoriach separatystycznych republik w Donbasie i przyjmą rosyjskie obywatelstwo, mogą zostać odebrane świadczenia socjalne wypłacane przez ukraińskie państwo. O takich zamiarach poinformowała ukraińska minister ds. weteranów Iryna Friz.

Jak pisaliśmy, 24. kwietnia strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Uproszczony tryb zakłada wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji. Już pod koniec kwietnia br. Rosja otworzyła w obwodzie rostowskim dwa centra wydawania paszportów mieszkańcom separatystycznych republik – w Nowoszachtyńsku i Pokrowskim.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W środę Iryna Friz napisała na Facebooku, iż ukraiński rząd podjął decyzję o nieuznawaniu rosyjskich paszportów wydawanych przez nowo utworzone centra. Zdaniem ukraińskiej minister „ta akcja Rosji przeciw Ukrainie narusza zasady i normy prawa międzynarodowego i niesie bezpośrednie zagrożenie dla suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa”.

Friz ujawniła również, że rozpatrywana jest propozycja sporządzenia bazy danych obywateli ukraińskich, którzy przyjęli paszporty Federacji Rosyjskiej „w sposób naruszający prawo międzynarodowe i zagrażający suwerenności” Ukrainy a następnie pozbawienia tych osób emerytur i innych świadczeń socjalnych wypłacanych przez Ukrainę.

Groźbą wstrzymania wypłat socjalnych ukraińskie władze niewątpliwie chcą zniechęcić mieszkańców separatystycznych republik do przyjmowania rosyjskich paszportów. 24. kwietnia szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin wezwał ich do nieprzyjmowania rosyjskiego obywatelstwa. Jak pisaliśmy, na krok Rosji zareagował również ukraiński prezydent-elekt Wołodymyr Zełenski. Jak mówił, „Rosja traci czas” proponując Ukraińcom paszporty, ponieważ te są dla nich nieatrakcyjne. Groził też wydawaniem ukraińskich paszportów Rosjanom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Putin: Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród

Kresy.pl / Hromadske

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz