Zełenski: Rosja traci czas rozdając swoje paszporty mieszkańcom Donbasu

Ukraiński prezydent-elekt Wołodymyr Zełenski zareagował na rozdawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom Donbasu. Według niego Rosja „traci czas” kusząc Ukraińców swoim obywatelstwem.

Zełenski opublikował w sobotę post na Facebooku, w którym odniósł się do doniesień o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. „Po pierwsze nie radziłbym rosyjskiej władzy tracić czas próbując kusić obywateli Ukrainy paszportami RF [Federacji Rosyjskiej – red.]”ze. – napisał. Zełenski nie wykluczył, że znajdą się Ukraińcy, którzy przyjmą rosyjski paszport – według niego mogą to być ludzie znajdujący się „pod wpływem propagandy”, tacy, którzy liczą na pracę w Rosji, bądź chcący uniknąć ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. Ironizował, że może przekazać Władimirowi Putinowi listę tych obywateli Ukrainy, którzy wkrótce „poczują się niekomfortowo w kraju, który okradali nadużywając wysokich stanowisk”.

Zwycięzca ukraińskich wyborów prezydenckich zasugerował, że rosyjski paszport nie jest atrakcyjny dla Ukraińców, ponieważ, w przeciwieństwie do Ukrainy w Rosji nie ma wolności słowa, wolnych mediów i internetu. „Doskonale wiemy, co rosyjski paszport naprawdę daje – to prawo bycia aresztowanym za pokojowy protest, to prawo nie mieć wolnych i równych wyborów, to prawo do zapomnienia o przyrodzonych prawach i wolnościach człowieka.” – stwierdził Zełenski. Według niego Ukraińcy to „wolni ludzie w wolnym kraju”, obywatelstwo Ukrainy to „wolność, godność i honor” a Ukraina ma ambicję bycia przykładem demokracji dla byłych republik ZSRR.

„Nie należy rozmawiać z Ukrainą i Ukraińcami językiem gróźb, presji militarnej i ekonomicznej. Nie jest to najlepszy sposób na wstrzymanie ognia i odblokowanie procesu mińskiego” – napisał Zełenski dodając, że ma nadzieję, iż podczas najbliższych rozmów w formacie normandzkim Rosja zademonstruje gotowość do deeskalacji. Prezydent-elekt zaproponował Rosji wymianę jeńców na zasadzie „wszyscy za wszystkich”. Wyraził też przekonanie, że prawdziwa normalizacja nastąpi po pełnej „deokupacji” Krymu i Donbasu.

Zełenski zamieścił swój post także w języku rosyjskim po to, by, jak napisał, „wszyscy nas usłyszeli”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, 24. kwietnia strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Rozporządzenie takie było możliwe, ponieważ jeszcze w grudniu zeszłego roku rosyjski parlament uchwalił ustawę, która właśnie prezydentowi przyznała prawo do decydowania o tym, którzy cudzoziemcy mogą otrzymać obywatelstwo Rosji w trybie uproszczonym. Zakłada on wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz