Rosyjski prezydent wypowiedział się na temat niedawnych zmian w przepisach ułatwiających nabywanie obywatelstwa Rosji mieszkańcom samozwańczych republik ludowych w Donbasie.

24 kwietnia strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Rozporządzenie takie było możliwe, ponieważ jeszcze w grudniu zeszłego roku rosyjski parlament uchwalił ustawę, która właśnie prezydentowi przyznała prawo do decydowania o tym, którzy cudzoziemcy mogą otrzymać obywatelstwo Rosji w trybie uproszczonym. Zakłada on wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie ukrywało, że nowy przepisy zostały stworzone przede wszystkim na potrzeby mieszkańców Donbasu, którzy po wybuchu konfliktu w Donbasie wyjechali do Rosji. Jak poinformował resort spośród nich 360 tys. już otrzymało obywatelstwo Federacji Rosyjskiej. 77 tys. obywateli Ukrainy otrzymał natomiast od władz rosyjskich status uchodźcy. Ale znaczna liczba przebywa w Rosji na podstawie różnego rodzaju okresowych zezwoleń.

Jednak jak wytłumaczył w środę Władimir Putin rosyjskie obywatelstwo w uproszczonym trybie będą mogli nabyć także ci obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na terytorium nieuznawanych przez władze w Kijowie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. „Znosić sytuację w której ludzie zamieszkujący na terytorium tej Donieckiej i Ługańskiej Republiki są w ogóle pozbawieni jakichkolwiek praw obywatelskich – to już przekracza granice z punktu widzenia praw człowieka” – skomentował dziś w Petersburgu rosyjski prezydent. Jak stwierdził, udzielanie obywatelstwa mieszkańcom separatystycznych republik to „kwestia humanitarna”.

W wyniku rebelii jaka wybuchła w 2014 r. i została poparta materiałowo i operacyjnie przez Moskwę, około jednej trzeciej terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego kontrolują separatyści, którzy w kwietniu tegoż roku proklamowali na tym obszarze republiki ludowe.

Czytaj także: ONZ  : Już 13 tys. zabitych w wyniku konflikcie w Donbasie

ria.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz