Rosja rozpoczęła wydawanie swoich paszportów mieszkańcom Donbasu

Na przejściach granicznych pomiędzy Rosją a separatystycznymi republikami w Donbasie rozpoczęło się wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom tych republik. – podała w piątek agencja RBK powołując się na dwa źródła związane z rosyjskim MSW. Ukraina wcześniej ogłosiła, że nie będzie uznawać tych paszportów i nazwała przyznawanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom Donbasu “nowym etapem wojny hybrydowej”.

Według źródeł RBK wydawanie paszportów odbywa się na dwóch tymczasowych przejściach granicznych. Jedno z tych źródeł ujawniło, że dotychczas 12 tys. mieszkańców samozwańczych republik (Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej) złożyło wnioski o przyznanie rosyjskiego obywatelstwa. 1,2 tys. z tych wniosków zostało już pozytywnie rozpatrzonych.

Ze słów szefa służb granicznych DRL Władimira Krasnoszczoki wynika, że władze separatystów ściśle współpracują z Rosją przy nadawaniu mieszkańcom Donbasu rosyjskiego obywatelstwa poprzez przyjmowanie ich wniosków i organizowanie wyjazdów do punktów wydawania paszportów. “Dzisiaj jest to pierwszy wyjazd” – powiedział Krasnoszczoka o wyjeździe do Rosji grupy 34 osób. “W dalszej kolejności planuje się praktycznie codziennie dostarczać obywateli na terytorium Federacji Rosyjskiej zgodnie z tymi spisami, które nam są przedkładane” – dodawał.

Według RIA Nowosti wydawanie paszportów odbywa się nie na granicy, lecz na terytorium Rosji. Mieszkańcy DRL otrzymują je w specjalnie utworzonym do tego celu biurze we wsi Pokrowskoje, a mieszkańcy ŁRL – w Nowoszachtyńsku. Tam pobiera się od nich odciski palców, potem składają przysięgę i w zamian otrzymują rosyjski paszport i konstytucję.

Jak pisaliśmy, 24. kwietnia strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Uproszczony tryb zakłada wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji. Władimir Putin twierdził, że Rosja zdecydowała się na ten krok ze “względów humanitarnych”. Ukraińskie władze stanowczo się temu sprzeciwiły – ich zdaniem Rosja narusza prawo międzynarodowe i ukraińską suwerenność.

Kresy.pl / RBK / RIA Nowosti

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply