Ukraina: Rosjanie użyli hipersonicznych pocisków Kinżał w ataku na Winnicę

Niedzielny atak na obwód winnicki został przeprowadzony przez Rosjan za pomocą najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kinżał (Kindżał) – podaje dowództwo siły powietrznych Ukrainy. Podkreślono, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kinżałom.

W oświadczeniu dowództwa sił powietrznych Ukrainy podkreślono, że “to najnowocześniejszy typ rakiet w rosyjskim uzbrojeniu. Po wprowadzeniu do służby w 2018 roku wyprodukowano ich zaledwie kilkadziesiąt”. Pociski są przenoszone przez samoloty MiG-31, Tu-22M3 i Tu-160. Za ich pomocą Rosjanie przeprowadzili niedzielny atak na obwód winnicki. Dowództwo sił powietrznych Ukrainy przyznało, że armia ukraińska nie dysponuje środkami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kinżałom.

“Charakterystyka taktyczna i techniczna tego pocisku nie pozwala istniejącym środkom obrony powietrznej Sił Zbrojnych Ukrainy na skuteczne jego wykrycie i zniszczenie” – wskazano.

Od 24 lutego 2022 r., od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, odnotowano jedynie kilka zastosowań bojowych pocisków tego typu. Rosjanie wykorzystują je do ataków na najważniejsze cele – podkreśla portal Ukraińska Prawda.

Strona ukraińska poinformowała w niedzielę późnym wieczorem o rosyjskim ataku na Winnicę i obwód winnicki. Ostrzelano cele wojskowe. Ukraińska armia podkreślała, że doszło do zakłóceń w funkcjonowaniu systemu ogłaszania alarmu przeciwlotniczego.

Jak informowaliśmy, Rosjanie podali w marcu, że po raz pierwszy użyli swoich najnowszych hipersonicznych pocisków Kinżał na Ukrainie do zniszczenia magazynu broni na zachodzie kraju.

W kwietniu 2021 roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

Były rosyjski minister obrony i specjalny wysłannik prezydenta Rosji ds. ochrony przyrody, Siergiej Iwanow powiedział, ile kosztują Rosję najnowsze systemy uzbrojenia. Według Iwanowa, rocznie Rosja przeznacza na prace nad tymi systemami uzbrojenia 10-20 mld rubli. To równowartość 500 mln – miliarda złotych.

O wejściu hipersonicznych pocisków systemu Kinżał na stan uzbrojenia wojsk rosyjskich poinformował 1 marca 2018 r. w specjalnym orędziu prezydent Rosji Władimir Putin. Według niego, Rosjanie dysponują nimi już od 2017 roku, zaś pociski Kinżał nie mają swego odpowiednika na świecie. Według przedstawicieli rosyjskiej armii, tylko od początku 2018 roku wykonano już 250 lotów celem wypracowania zasad użycia tego pocisku.

Zobacz także: Rosyjski atak rakietowy niedaleko granic Polski, trafiono system ziemia-powietrze [+VIDEO]

pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply