Ujawniono, ile kosztuje Rosję jej najnowsze uzbrojenie, m.in. broń hipersoniczna

Przez ostatnie lata Rosja przeznaczała na prace nad nowoczesnymi systemami uzbrojenia, w tym m.in. nad systemami Awangard czy Pierieswiet, 10-20 mld rubli rocznie.

W czwartek były rosyjski minister obrony i specjalny wysłannik prezydenta Rosji ds. ochrony przyrody, Siergiej Iwanow powiedział, ile kosztują Rosję najnowsze systemy uzbrojenia. Chodzi o systemy, które w swoim orędziu z 2018 zaprezentował Władimir Putin, czyli przede wszystkim różnego rodzaju broń hipersoniczna.

Zobacz: Rosyjskie ministerstwo obrony pokazuje najnowszą broń [+VIDEO]

Według Iwanowa, rocznie Rosja przeznacza na prace nad tymi systemami uzbrojenia 10-20 mld rubli. To równowartość 500 mln – miliarda złotych.

„Nie będę ukrywał, jestem zaangażowany od początku prac nad tymi typami uzbrojenia, które teraz pojawiły się w arsenale rosyjskiej armii, o których niedawno w swoim orędziu mówił prezydent: Awangard, Pierieswiet, Posejdon i wiele innych. Trzeba było 10 lat, żeby zrobić to bez napięć, bez szumu, bez ogromnych wysiłków finansowych, czyli stopniowo, po 10-20 mld rubli na rok” – powiedział.

Iwanow podkreślił, że dla obecnego budżetu rosyjskich sił zbrojnych takie kwoty można określić jako prawie niezauważalne. Dodał, że broń tą tworzono bez „szumu propagandowego”.

Zobacz: Putin ostrzega Amerykanów

Wcześniej Jurij Denisenko, dyrektor przedsiębiorstwa lotniczego Progress, wchodzącego w skład holdingu „Wiertolioty Rossji” powiedział, że zbudowano dwa prototypy zmodernizowanych bojowych śmigłowców Ka-52M. Zwrócił uwagę, że są one wyjątkowe z uwagi na ich poprawione charakterystyki i wzmocnione zdolności bojowe.

Awangard to hipersoniczny ładunek ślizgowy o zasięgu międzykontynentalnym, mogący lecieć w kierunku celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku, wystrzeliwany wraz z rakietą. Obecnie w ramach rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych trwa przezbrajanie się na najnowsze systemy Awangard. Jak pisaliśmy, w grudniu 2020 roku dwie rakiety z hiperonicznym ładunkiem ślizgowym weszły do służby.

Przeczytaj: Rosja wzmocni Strategiczne Siły Rakietowe o dodatkowe wyrzutnie systemów Jars i Awangard [+VIDEO]

Z kolei „Pierieswiet” to nowy system broni laserowej, a Posejdon – podwodne drony oceaniczne z napędem nuklearnym. Iwanow nie wymienił jeszcze dwóch innych systemów uzbrojenia, o których w 2018 roku mówił Putin: rakiet hipersonicznych Kinżał i rakietowego pocisku manewrującego o napędzie jądrowy Buriewiestnik, określanego mianem jednej z „broni dnia sądu ostatecznego” Putina.

Przeczytaj: USA „bezradne” wobec broni hipersonicznej Rosji i Chin – kongresmeni zaniepokojeni

Czytaj również: Amerykański generał: USA nie obroniłoby się przed chińską i rosyjską bronią hipersoniczną

iz.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply