Amerykańscy wojskowi i eksperci otwarcie przyznają, że obecnie Stany Zjednoczone są bezradne w obliczu zagrożenia ze strony broni hipersonicznej, a Rosja i Chiny wyprzedziły pod tym względem USA. Doniesienia te wywołują obawy wśród amerykańskich kongresmenów. W tle całej sprawy – duże pieniądze.

Według “Asia Times” i “The National Interest”, establishment amerykańskiego sektora obrony wciąż bije na alarm w sprawie, ich zdaniem, rosnącego zagrożenia ze strony Rosji i Chin. Chodzi m.in. o deklaracje i doniesienia ws. rozwijania przez te kraje broni hipersonicznej. Szczególnie po wypowiedziach prezydenta Rosji Władimira Putina, który ogłosił, że Rosjanie posiadają już własną wersję pocisków hipersonicznych, a także specjalny system, który czyni rosyjskie rakiety balistyczne niewrażliwymi na zachodnie systemy przeciwrakietowe.

Przeczytaj: Na ile musi się zmienić taktyka i strategia Polski w obliczu nowej broni? – prof. Zapałowski dla Kresy.pl

Ostrzeżenia w tej sprawie, według wspomnianych mediów, wywołują obawy wśród członków Kongresu USA. Dotyczą one przede wszystkim pocisków hipersonicznych. W ubiegłym tygodniu republikański senator James Inhofe, członek senackiej Komisji Sił Zbrojnych wzywał do zwiększenia nakładów na prace nad tą bronią. – Teraz, jesteśmy bezradni – mówił Inhofe.

Podczas przesłuchania przed tą komisją, gen. US Air Force John Hyten, szef Dowództwa Strategicznego USA powiedział:

– Nie mamy żadnych środków obronnych, które uniemożliwiłyby wykorzystanie takiej broni [hipersonicznej] przeciwko nam, więc naszą odpowiedzią byłyby nasze siły odstraszania, czyli triada [nuklearna: międzykontynentalne rakiety balistyczne, bombowce strategiczne, rakiety balistyczne odpalane z okrętów podwodnych – red.] i nasze zdolności nuklearne, które posiadamy.

Czytaj również: Rosja przetestowała tzw. pocisk hipersoniczny systemu „Kinżał” [+VIDEO]

Jak informowaliśmy wcześniej, generał Hyten wskazał na potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”, tzn. o głowicę nuklearną małej mocy montowaną na pociskach rakietowych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Jego zdaniem tego typu broń odstraszająca powinna być reakcją na zagrożenie, stwarzane przede wszystkim przez Rosję. Przypomniał, że Putin już w kwietniu 2000 roku zapowiadał, iż rosyjska doktryna militarna będzie zakładała użycie broni nuklearnej małej mocy na polu walki.

Przeczytaj: Amerykański generał: USA nie obroniłoby się przed chińską i rosyjską bronią hipersoniczną

Natomiast Thomas Karako, dyrektor Projektu Obrony Przeciwrakietowej z Centrum ds. Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies) na pytanie, czy USA rzeczywiście są w tyle za Rosją i Chinami w kwestii broni hipersonicznej odpowiedział krótko: „tak”. Podkreślił, że USA nie prowadzi w odpowiednim tempie ani prac nad rozwojem takiej broni, ani nad sensorami i sprzętem umożliwiającym strącenie pocisków hipersonicznych przeciwnika.

Z drugiej strony, część mediów i komentatorów zwraca uwagę, że establishment sektora obronnego USA celowo wyolbrzymia zagrożenie, by uzyskać więcej pieniędzy na konkretne prace. Ich zdaniem, nie jest w tym kontekście żadną niespodzianką, że tajne materiały dotyczące postępów innych krajów w pracach nad rozwojem broni brzmią nieco inaczej, niż informacje, które przedostają się do mediów.

Przeczytaj: Raytheon: jesteśmy liderem w obszarze broni hipersonicznej

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin, w orędziu dotyczącym modernizacji uzbrojenia, zaprezentował m.in. dwa przykłady broni naddźwiękowej (hipersonicznej). Jednym z nich był pocisk przeciwokrętowy Kindżał o zasięgu ponad 2000 km, przenoszony przez samoloty. Poinformował, że broń hipersoniczną rozmieszczono w Południowym Okręgu Wojskowym Rosji, obejmującym m.in. Kaukaz i regiony graniczące z Ukrainą.

Kolejną bronią hipersoniczną, o której mówił Putin, była międzykontynentalna rakieta balistyczna, nazwana Awangard. Ma ona lecieć w kierunku celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku. Jej testy skończyły się w 2017 roku.

Atimes.com/  nationalinterest.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply