Raytheon: jesteśmy liderem w obszarze broni hipersonicznej

Raytheon może stworzyć nową broń hipersoniczną, która pozwoli Amerykanom utrzymać przewagę nad Rosją i Chinami – podaje „National Interest”.

Jak informuje portal “National Interest”, Pentagon pracuje nad możliwością przeciwstawienia się rosnącemu potencjałowi technologicznemu Rosji i Chin. W tym celu inwestuje w całą gamę nowych technologii. Korzysta na tym m.in. amerykański koncern Raytheon, który dzięki hojności Pentagonu przeznacza spore środki na ten obszar działalności.

– Przeciwdziałanie czystym zagrożeniom narodowym z wykorzystaniem zaawansowanych technologii to szybko rosnący obszar rozwoju dla Raytheona, szczególnie w ramach naszej działalności niejawnej – powiedział szef koncernu, Tom Kennedy, w artykule opublikowanym w poniedziałek.

Zaznaczył, że kraje partnerskie USA pracują nad tym, by zniwelować lukę w zdolnościach technologicznych dzielącą ich od Amerykanów. To z kolei napędza duże zapotrzebowanie ze strony amerykańskich klientów Raytheona.

Z tego względu, zapotrzebowanie Pentagonu na nowe technologie celem przeciwstawienia się rosnącym zdolnościom adwersarzy Stanów Zjednoczonych, generuje dla Raytheona rekordowe zyski. Kennedy powiedział, że przyszłością w zakresie uzbrojenia jest m.in. broń precyzyjna dalekiego zasięgu, a także silne lasery oraz broń hipersoniczna, pozwalająca na szybkie (do 1-2 godzin) uderzenie w dowolne miejsce na świecie.

– Patrząc w przyszłość, nasze rozwiązania i technologie nowej generacji, takie jak  Long Range Standoff Weapon [LRSO – strategiczny pocisk manewrujący dalekiego zasięgu, odpalany z powietrza, zdolny do przenoszenia głowic jądrowych – red.], Long-Range Precision Fires [pociski ziemia – ziemia dalekiego zasięgu dla artylerii rakietowej – red.], lasery o dużej mocy i pociski hipersoniczne będą w dalszym ciągu wpływać na rozwój w tym obszarze, gdyż USA chcą utrzymać swoją operacyjną i techniczną dominację – powiedział Kennedy.

Przeczytaj: Rosja się zbroi. Bronią szybszą od dźwięku

Według „National Interest”, Raytheon był poważnie zaangażowany w rozwój technologii hipersonicznych, jednak wszelkie prace koncernu w tym obszarze są utajnione. Kennedy podkreśla jednak, że Raytheon od lat zajmuje się pociskami hipersonicznymi  i poważnie inwestuje w ten obszar badań. Koncern zdołał podpisać w tej kwestii, zdaniem szefa Raytheona, „liczne kontrakty z departamentem obrony” .

Kennedy ujawnił, że jednym z większych programów, nad którymi pracuje Raytheon, jest program „Hawk”, we współpracy z DARPA – amerykańską agencją rządową w ramach Pentagonu, odpowiadającą za rozwój technologii wojskowych. – Głównie to sensoryczny pocisk hipersoniczny. Jesteśmy tu na pierwszym miejscu – powiedział Kennedy.

Ponadto, Raytheon jest także zaangażowany w inny program związany z rozwojem broni hipersonicznej, ale Kennedy nie mógł ujawnić żadnych szczegółów. Dodał tylko, że istnieje kilka innych programów związanych z tym obszarem.

– Uważamy, że pociski hipersoniczne są następną falą technologii związanej z zaawansowanymi systemami pocisków rakietowych. To dla nas znaczące możliwości – powiedział Kennedy. Dodał, że Raytheon zamierza te możliwości wykorzystać.

Raytheon skupia się głównie na opracowywaniu i budowaniu pocisków rakietowych, a broń hipersoniczna to kolejny etap zasadniczej części działalności tego koncernu.

Nationalinterest.org / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply