Lwowska rada obwodowa zezwoliła na wywieszanie flagi OUN-UPA na budynkach administracji samorządowej m.in. w rocznicę urodzin Stepana Bandery, powstania OUN czy śmierci Romana Szuchewycza. Zaleca też, by podobnie postępowały także firmy i różne organizacje.

Lwowska rada obwodowa przyjęła we wtorek uchwałę ws. wykorzystywania czerwono – czarnej flagi OUN-UPA, nazywanej „flagą walki narodowo-wyzwoleńczej narodu ukraińskiego” na całym terytorium obwodu.

Zgodnie z decyzją radnych obwodu lwowskiego zalecono, by czerwono-czarna flaga była wywieszana na budynku administracyjnym lwowskiej  rady obwodowej i na innych budynkach organów samorządowych. Flaga OUN-UPA ma być wywieszana w określone dni „związane z ważnymi wydarzeniami walki narodowo-wyzwoleńczej i uczczeniem pamięci bohaterów”, jak podaje agencja ZIK. Na znak oddania hołdu pamięci „bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych”, flaga ma być wywieszana w formie żałobnej.

Przeczytaj: Lwów: Prawy Sektor zamienił flagę UE na OUN-UPA [+ FOTO]

Zgodnie z wykazem dat, w których na budynkach administracji samorządowej ma być wywieszana czerwono-czarna flaga, dotyczy to w szczególności honorowania OUN-UPA i czołowych przywódców zbrodniczej, ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej. Mianowicie, banderowskie flagi mają być wywieszane: 1 stycznia – w rocznicę urodzin lidera OUN, Stepana Bandery, 3 lutego – w rocznicę powstania OUN, – 5 marca – w rocznicę śmierci głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza czy 14 czerwca – w rocznicę urodzin Jewhena Konowalca, lidera OUN, który pozostawał w stałych kontaktach z reprezentantami Republiki Weimarskiej, w tym z kolejnymi szefami niemieckiego wywiadu wojskowego (Abwehry).

Dodatkowo, ukraińscy radni obwodu lwowskiego zaleca także kierownikom przedsiębiorstw, instytucji i innych organizacji „niezależnie od formy własności”, w tym obywatelskich z Lwowszczyzny, by w tych dniach również wywieszali flagi OUN-UPA.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku we Lwowie odsłonięto nową tablicę ku czci Romana Szuchewycza, dowódcy UPA, odpowiedzialnego za zaakceptowanie i przeprowadzenie ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W grudniu komitet wykonawczy lwowskiej rady miejskiej zadecydował, że na budynku aresztu przy ul. Horodockiej 20 (wcześn. Kazimierzowskiej), obok więzienia Brygidki, ma zostać umieszczona tablic poświęcona pamięci Wysala Biłasa i Dmytra Danyłyszyna. Członków OUN i morderców proukraińskiego polityka, Tadeusza Hołówki. Zostali oni skazani na śmierć i straceni w grudniu 1932 roku we Lwowie, w budynku więzienia, na którym ma zawisnąć upamiętniająca ich tablica. Wcześniej informowaliśmy również, że ze strony grupy wykładowców Politechniki Lwowskiej wyszła inicjatywa nadania imienia tej uczelni lidera OUN, Stepana Bandery.

Zik.ua / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. MacGregor
    MacGregor :

    Ciekawe, czy tym razem red. Dawid Wildstein dostrzeże banderyzm na UPA-inie, czy nadal będzie szukał na daremno? nie jest to chrześcijańskie podejście być może, ale jakos nie mogę mu zapomnieć jego wojaży sprzed dwu bodaj lat, kiedy przemierzyl cąły kraj i na banderowca nie trafił

  2. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    W zasadzie, to należy “braciom” Ukraińcom podziękować za cudne wyczucie czasu! To znakomity prezent dla polskich senatorów i prezydenta. Gdyby naszło ich jakieś zwątpienie, czy aby nowelizacja ustawy o IPN na gruncie relacji z Ukrainą nie idzie zbyt daleko, czy zanadto nie urazi wrażliwości ukraińskiej, bo przecież ten banderyzm to niezauważalny margines ukraińskiej sceny politycznej – oto dowód, że NIE! Dziękuję obecnej (tymczasowej!) ukraińskiej administracji Ziemi Lwowskiej za ten upominek! A teraz, Drogi Senacie – do roboty!

    • Gaetano
      Gaetano :

      @Wolyn1943 Nieraz w przeszłości okazywało się, że polscy senatorowie, choć wielu z nich są jedynie polskojęzycznymi, wraz z karczemnym neobanderowcem oraz maliniakiem na czele, byli nieczuli na tego rodzaju “upominki”. Trzeba na to spojrzeć chłodnym okiem, chociaż teraz można odnieść wrażenie, że pisiaci mają za dużo do stracenia. Oby ta ustawa weszła w życie. W niezmienionej formie, co podkreślają oni sami. Półtora roku konsultacji, jak by nie było, zobowiązuje.

  3. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Przypomina to jota w jote czasy 41-44 kiedy SS-Gakizien maszerowała ulicami Lwowa z faszystowskim pozdrowieniem przed narodem ukrainskim i oddawali honory przed niemieckimi zarządcami Dystryktu Ukraina. Wcześniej to samo robili przed Sowietami i budowali bramy trumfalne wraz z żydowkimi kolaborantami . Ale o tym cisza zarówno w Kijowie jak i Izraelu.