We Lwowie zostaną upamiętnieni dwaj bojówkarze OUN, którzy w II RP zostali skazani na śmierć za zamordowanie proukraińskiego polityka Tadeusza Hołówki i brutalny napad w Gródku Jagiellońskim.

Zgodnie z poniedziałkową uchwałą komitetu wykonawczego lwowskiej rady miejskiej, na budynku aresztu przy ul. Horodockiej 20 (wcześn. Kazimierzowska), obok więzienia Brygidki, ma zostać umieszczona tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Wysala Biłasa i Dmytra Danyłyszyna. Członków OUN i morderców proukraińskiego polityka, Tadeusza Hołówki. Zostali oni skazani na śmierć i straceni w grudniu 1932 roku we Lwowie, w budynku więzienia, na którym ma zawisnąć upamiętniająca ich tablica.

Jak informuje powiązany z neobandrowską „Swobodą” portal vgolos.com.ua, Biłas i Danyłyszyn „zostali aresztowani przez polskie władze okupacyjne w listopadzie 1932 roku po akcji ekspropriacyjnej w Gródku [Jagiellońskim]”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tadeusz Hołówko był jednym z polityków, którzy w okresie II RP postulowali daleko idące ustępstwa wobec Ukraińców. Zginął on z rąk ukraińskich nacjonalistów, zaniepokojonych możliwym zbliżeniem polsko-ukraińskim i zainteresowanych w eskalowaniu napięcia. Hołówko został zamordowany przez Biłasa i Danyłyszyna, na polecenie m.in. Romana Szuchewycza, w pokoju pensjonatu w Truskawcu. Mordercy Hołówki są dziś bohaterami dla ukraińskich nacjonalistów, m.in. dla polityków Swobody. W Truskawcu, gdzie zamordowali Hołówkę, znajduje się poświęcony im pomnik.

Biłas i Danyłyszyn brali również udział w brutalnym napadzie na urząd pocztowy i skarbowy w Gródku Jagiellońskim. W czasie tego doszło do strzelaniny, w której zginęło dwóch Ukraińców oraz woźny pocztowy, który ranny podjął walkę z ounowcami. Sprawcy podczas ucieczki zabili również polskiego policjanta. Obecnie w Gródku również stoi poświęcony im pomnik.

Przeczytaj także: Na Ukrainie powstaje film gloryfikujący terrorystyczną działalność międzywojennych bojówkarzy z OUN

Vgolos.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jwu :

  Hołówka ,Pieracki,nieudany zamach na Piłsudskiego.Nasi pro ukraińscy politycy, powinni umieć wyciągać wnioski z przeszłości.A wracając do ostatniej wizyty naszego pierwszego,widać ,że jego ostatni pobyt na Ukrainie,nie rozładował napięć i nie nauczył Ukraińców niczego nowego.Czyli był niepotrzebny.

 2. Avatar
  lp :

  @General To oczadziałe doncowe debile, oni swoją „państwowość” oceniają na 1000 lat, co jest o tyle zabawne, że w żadnym cywilizowanym kraju jeszcze 30 lat wstecz o ukrainie nikt nawet nie słyszał. Do dzisiaj zdaje się, ich status w ONZ jest niejednoznaczny chociaż bandery twierdzą, że są współzałożycielami ONZ co jest taką samą prawdą jak to, że banderowcy wybudowali piramidy w Gizie.

 3. Kojoto
  Kojoto :

  szkoda, że nie zdążyli powiesić tej tablicy przed przyjazdem prezia maliniaka, może by w ramach walki o prawdę historyczną upamiętnił tyk kurwaińskich bochaterów… zastanawia brak spotrzeżenia ze strony PiS, że szowinistyczne banderowskie gnidy są hańbą dla Rusinów.

  • Avatar
   jwu :

   @greg Fakt nie wszyscy .Będąc w czasach PRL na kontrakcie w Ługańsku, poznałem tam wielu serdecznych nam ludzi.Którzy teraz zadają mi pytanie?Dlaczego i za co, wy Polacy nas tak nienawidzicie i stajecie po stronie morderców waszych dziadków? Na co ja im odpowiadam ,że nie my Polacy, tylko polskojęzyczni politycy i media.Bo jak sądzę, wśród tych właściwych Polaków, nikt nie kibicuje banderowcom w konfrontacji z seprami?