Autor nowej wersji hymnu OUN wystąpi na koncercie w Lublinie

W Lublinie przy wsparciu miasta zorganizowano występ ukraińskiego piosenkarza Ołeha Skrypki, autora nowej wersji hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Organizatorem jest fundacja kierowana przez greckokatolickiego duchownego, znanego m.in. z publicznej obrony hitlerowskiego kolaboranta, metropolity Andrzeja Szeptyckiego i ataków na środowiska kresowe.

W najbliższą sobotę w ramach Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina odbędzie się koncert i wieczór autorski Ołeha Skrypki, znanego ukraińskiego muzyka rockowego. Jest on pomysłodawcą i głównym twórcą pieśni „Marsz Nowej Armii”, czyli nowej wersji wersji utworu „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Sami twórcy przyznawali zresztą, że to nowa wersja hymnu OUN.

Skrypkę przy tworzeniu utworu wsparła grupa ukraińskich rockmenów, w tym lider „Ot Vinta”, Jurij Żurawel, znany m.in. z gloryfikowania UPA i Stepana Bandery. Rok temu zaprezentowano oficjalny klip wideo, pełnego symboliki ukraińskiego nacjonalizmu, w tym OUN. Można zapoznać się z nim poniżej:

Zobacz: „Marsz Nowej Armii” – oficjalna premiera nowej wersji hymnu OUN [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Marsz Nowej Armii”, czyli nowa wersja hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, została publicznie wykonana w sierpniu br. podczas defilady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Odegrano go tuż po przemarszu polskich żołnierzy.

Czytaj więcej: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie – w obecności polskich żołnierzy[+VIDEO]

Skrypka zapowiada, że jego koncert w Lublinie będzie miał nietypową formę, zakładającą m.in. zadawanie mu pytań w trakcie występu.

„Dla wygody pytania będą zadawane mi najczęściej na kartkach lub bezpośrednio z sali. I co najważniejsze – żadnej cenzury na pytania! Pytać można o wszystko. Będę odpowiadał maksymalnie szczerze, bowiem najważniejsze to maksymalne włączenie ludzi na koncercie” – deklaruje ukraiński muzyk. Plakaty promujące koncert zostały rozwieszone m.in. na KUL. Według informacji uzyskanych przez portal Kresy.pl zostały we wtorek ściągnięte, na polecenie władz uczelni.

Dodajmy, że w kwietniu 2017 roku Skrypka udzielił wypowiedzi Radiu Skovoroda, w której podzielił się swoimi przemyśleniami m.in. na temat dominacji języka rosyjskiego w ukraińskiej kulturze, proponując stworzenie getta dla „debili” nie mówiących po ukraińsku. Jego wypowiedź wstrząsnęła rosyjską i częścią ukraińskiej opinii publicznej. Oburzenie słowami Skrypki wyraził także dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. W odpowiedzi muzyk opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że jego słowa zostały „przekręcone”, a jego propozycja była „ironiczna”.

Organizatorem koncertu jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Jej prezesem jest ks. dr Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, wypowiadający się m.in. na temat relacji polsko-ukraińskich, który jest głównym animatorem Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. Jest znany między innymi z publicznej obrony abp Andrzeja Szeptyckiego, greckokatolickiego metropolity lwowskiego, hitlerowskiego kolaboranta i autora wiernopoddańczego listu do Stalina, a zarazem z ataków na środowiska kresowe i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Środowiska kresowe zebrane wokół osoby ks. Isakowicza-Zaleskiego używają w swojej krytyce Szeptyckiego tych samych argumentów i zarzutów, które były wysuwane przez powojenną antykatolicką propagandę sowiecką i peerelowską”pisał ks. Batruch w 2009 roku. „Kolejna fala oszczerstw, destruktywnych działań i protestów kierowanych w stronę metropolity, może być tylko zachętą do gruntownego poznania tej niezwykłej postaci i przyczynić się do jeszcze większej jego popularyzacji”.

W opinii greckokatolickiego duchownego, świętości i wielkości abp. Szeptyckiego nie przeszkodzą obecne pomówienia, które uważa za „wyssane z palca”.

Przeczytaj: Ks. Isakowicz-Zaleski: Uniwersytet Wrocławski upamiętnił hitlerowskiego kolaboranta

Współorganizatorem koncertu jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jest realizowany, podobnie jak cały festiwal, przy wsparciu Miasta Lublin. Patronat honorowy nad koncertem objęła Ambasada Ukrainy w Polsce.

Spotkaniakultur.com / facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Oun była zbrodniczą organizacją, winną smierci kilkuset tysięcy Polaków.
  Postać Szeptyckiego jest dwuznaczna.
  Łączenie tych dwóch nazwisk jest zbrodniczą manipulacją.
  Walić kamieniami w szyby samochodów za którymi są czerwono-czarne szmaty.
  Sam jestem gotów pójść do więzienia za zniszczenie nienawistnego symbolu.
  Kiedy nasz kraj będzie bezwzględnie karał za propagowanie tych anty polskich symboli?