Lider ukraińskiego zespołu Ot Vinta: w połowie tego stulecia Podlasie i Łemkowszczyzna będą ukraińskie

Jurij Żurawel, lider ukraińskiego zespołu Ot Vinta, znany m.in. z oddawania hołdu Stepanowi Banderze stwierdził w jednym z wywiadów, że w połowie XXI wieku Podlasie i część południowo-wschodniej Polski będą ukraińskie.

„Jeśli odwoływać się do historii, to staje się zrozumiałe, że na początku wszystkich stuleci były kataklizmy, w gdy jest wojna, to w kraju zwykle następuje stagnacja. Jestem pewien, że w latach 50 lat tego stulecia Krym i Kubań, Podlasie i Łemkowszczyzna będą ukraińskie. Na naszych terenach pojawi się nowa fala kultury oparta na ukraińskim folklorze.To będzie wybuchowa mieszanka, którą później będą naśladować wszystkie kraje”– powiedział lider Ot Vinta, Jurij Żurawel w rozmowie z ukraińskim portalem „Dzerkało Kołomyji”.

Film „Wołyń” i rosyjska agentura

W niedawnym wywiadzie dla „Newsweeka”Żurawel łączył powstawanie filmu „Wołyń” z działaniami rosyjskiej agentury. Komentując pytanie-stwierdzenie dziennikarza kierowanego przez Tomasza Lisa tygodnika Newsweek, że „wielu Ukraińców niepokoją rosnące tendencje antyukraińskie w Polsce”, lider zespołu Ot Vinta, Jurij Żurawel stwierdził, że jego zdaniem ostatnio w Polsce coś się zmieniło:

„(…) nawet śledząc sytuację na odległość, można zauważyć, że ostatnio w Polsce coś się zmieniło. Działania rosyjskiej agentury są coraz bardziej intensywne. Wiemy, że w kinach zjawi się niebawem film „Wołyń” reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. To nie jest dobra inicjatywa w tak trudnym dla Ukrainy czasie, podczas gdy u nas trwa wojna”.

Lider zespołu zapowiada, że zamierza obejrzeć film Smarzowskiego, jednak sugeruje przy tym, że zarówno on jak i inni twórcy filmu mają złe intencje, a jednocześnie brakuje im wiedzy historycznej.

Sympatycy Bandery

Jak informowaliśmy już wcześniej, zespół Ot Vinta na zaproszenie Związku Ukraińców w Polsce miał zagrać 2 lipca w Przemyślu, z okazji Nocy Kupały. Wywołalo to oburzenie prezesa ZUwP, Piotra Tymy. Jako pierwsi nagłośniliśmy fakt, że zarówno lider grupy, jak i jego koledzy z zespołu to miłośnicy Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i ideologii banderowskiej. Żurawel wraz z dwoma członkami Ot Vinta wziął m.in. udział w rowerowym rajdzie ku czci Bandery, fotografując się pod jego pomnikiem. Jest również autorem grafik zawierających symbole banderowskie.

Po interwencji Stowarzyszenia Kibiców Polonii Przemyśl „Przemyskie Bractwo”, prezydent Przemyśla zaapelował do Związku Ukraińców w Polsce o odwołanie koncertu, co ostatecznie nastąpiło. Jednak na zaproszenie tej ukraińskiej organizacji, a także Komitetu Solidarności z Ukrainą, Ot Vinta został zaproszony do Warszawy. Przy tej okazji, ZUwP zachęcał na Facebooku, by uczestnicy imprezy ubrali się w czerwono-czarne barwy zbrodniczej OUN-UPA. Dzięki interwencji MSWiA, członkowie grupy zostali jednak zatrzymani na granicy.

Przeczytaj: Wyborcza ubolewa nad niewpuszczeniem do Polski muzycznych miłośników OUN-UPA

Kresy.pl

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaroslaus
  jaroslaus :

  w połowie wieku to wy chachły będziecie mieszkać co najwyżej w rezerwacie między Zbruczem a Dnieprem, otoczeni murem takim jak żydostwo postawiło w Palestynie w koło strefy Gazy. Rezerwat oczywiście bez Kijowa, bo to nigdy nie było wasze miasto. Będziecie znów mieszkać w kurnych chatach a miasteczka to co najwyżej będą żydowskie „sztetle”, i oni się już wami odpowiednio zajmą.

 2. pro_patria
  pro_patria :

  Gdzie reakcja polskiego MSZ ??? Czy to kolejna, „marginalna” wypowiedź (tym razem oszołoma z pszenno-buraczanej upaińskiej kapelki) świadcząca o agresywnych roszczeniach terytorialnych kraiku-żartu historii ??? Gdyby strona polska słusznie upomniała się o jakąkolwiek połać terytorium RP tymczasowo okupowanego przez bankruta upaińcy zareagowaliby natychmiast i z całą stanowczością. Tymczasem nasze miernoty płaszczą się przed motłochem…

 3. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  To, że tego rodzaju myśli w ogóle przychodzą takim osobnikom do głowy jest tylko i wyłącznie naszą, Polaków winą. Bo nie umiemy się upominać o swoje, bo pozwalamy jak jakieś obce śmieci plują nam w twarz w naszej własnej Ojczyźnie, bo pozwalamy się reprezentować szmatom bez honoru, bo obce interesy stawiamy wyżej niż własne, bo boimy się robić rzeczy, które mogłyby się nie spodobać w różnych stolicach od Waszyngtonu po Watykan, wreszcie bo zapomnieliśmy że to nie my powinniśmy się bać jakichś ukraińców czy litwinów ale oni nas, to oni powinni być naszymi klientami i przekraczać granice Polski z takim uczuciem jakby wkraczali do świątyni!

 4. milon
  milon :

  Do połowy taego stuleci wszystkie ziemię zagarniete przez Ukrainę po II wojnie światowej wrócą do Polski a neonazistów z upa i całego kałatajstwa banetowskiego zkstanie startych w proch z zachody przez wielką Polskę ze wschodu przez Rosję to przesłanie dla nacjonalistów ukraińskich nie ma dla Was i waszego bandyckiego kraju racji bytu będziecie po wsze czasy pachołkami u panów jak nie polsmich to ruskich . Gównonad zawsze zostanie gównojadem