Wypowiedź Ołeha Skrypki wstrząsnęła rosyjską i częścią ukraińskiej opinii publicznej.

Ołeh Skrypka, weteran ukraińskiego rocka, udzielił wypowiedzi Radiu Skovoroda, w której podzielił się swoimi przemyśleniami m.in. na temat dominacji języka rosyjskiego w ukraińskiej kulturze.

Skrypka powiedział m.in., że w kraju jego marzeń wszyscy używają języka ukraińskiego, także w radiu. Artysta mówił o potrzebie wyeliminowania języka rosyjskiego z ukraińskiej przestrzeni publicznej:

Są dwie przyczyny, dlaczego nie chcemy uczyć się ukraińskiego języka. Pierwsza – niskie IQ, debile. Ludzie z niskim IQ to debile. Niech staną przed komisją, [która stwierdzi] że mają niskie IQ, wtedy zwolnimy ich z tego „trudnego” obowiązku nauczenia się państwowego języka. Po prostu są niezdolni – wtedy zrobić getto i będziemy pomagać im jak wolontariusze. Pomagamy chorym na zespół Downa [oryg: pomagamy Downom – red.], pomagamy sierotom i będziemy pomagać tym debilom, i śpiewać im „Władimirskij centrał”. – powiedział Skrypka.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Dyrektor departamentu informacji rosyjskiego MSZ napisała na Facebooku, że słowa Skrypki powinno się wywiesić w Kijowie na powitanie gości finału Eurowizji.

Oburzenie słowami Skrypki wyraził także dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky.

W odpowiedzi Skrypka opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że jego słowa zostały „przekręcone” przez dziennikarzy. Uważa, że jego propozycja była „ironiczna” a do tego i tak bardziej „humanitarna” od polityki faworyzowania języka rosyjskiego w Rosji.

Przypomnijmy, że Skrypka był jednym z artystów, którzy na nieoficjalne zlecenie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy pracował nad uwspółcześnioną wersją hymnu OUN, organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Facebook

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz