Lubelski ratusz potwierdza sfinansowanie koncertu banderowskiego muzyka

Miasto Lublin potwierdza, że dofinansowuje koncert ukraińskiego piosenkarza Ołeha Skrypki, autora nowej aranżacji hymnu OUN, jako część Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina i nie widzi niczego złego w zapraszaniu takiej osoby. „Ta piosenka to oficjalny hymn ukraińskiej armii, ustawowo przyjęty. Wszystko zostaje w programie festiwalu” – mówi rzeczniczka prezydenta Lublina.

Jak informowaliśmy, w Lublinie przy wsparciu miasta organizowany jest występ ukraińskiego piosenkarza Ołeha Skrypki, autora nowej wersji hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Organizatorem koncertu jest fundacja kierowana przez greckokatolickiego duchownego, znanego m.in. z publicznej obrony hitlerowskiego kolaboranta, metropolity Andrzeja Szeptyckiego i ataków na środowiska kresowe.

„Marsz Nowej Armii”, czyli nowa wersja hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, został publicznie wykonany w sierpniu br. podczas defilady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Odegrano go tuż po przemarszu polskich żołnierzy.

Czytaj więcej: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie – w obecności polskich żołnierzy[+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W rozmowie z portalem Kresy.pl Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin Beata Krzyżanowska została zapytana, czy w związku z tym, że Skrypka jest autorem „Marszu Nowej Armii”, nowej aranżacji hymnu OUN, miasto wycofa się z tego wydarzenia. Krzyżanowska zaznaczyła, że miasto nie jest organizatorem koncertu Skrypki. Powiedziała, że Festiwal Ukraina w Centrum Lublina otrzymał od miasta dofinansowanie.

– Nie wycofujemy się z dofinansowania tego festiwalu, tym bardziej, że ta piosenka to jest oficjalny hymn ukraińskiej armii, ustawowo przyjęty. Wszystko zostaje w programie festiwalu – powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina. Podkreśliła, że za to, kto występuje na takim wydarzeniu, odpowiada organizator.

Z kolei Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaznacza, że nie jest współorganizatorem koncertu Skrypki (choć taka informacja widnieje na plakatach promocyjnych), ale tylko użycza salę na to wydarzenie. Jak twierdzą, w ich gestii nie leży weryfikacja tego, kto jest zapraszany i z pytaniami w tej sprawie Centrum odsyła do organizatora.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal Kresy zwrócił się do prezesa Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, będącej organizatorem koncertu Skrypki, ks. dra Stefana Batrucha, proboszcza parafii greckokatolickiej w Lublinie. Jest on głównym animatorem Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. Zapytaliśmy ks. Batrucha, czy jego Fundacja zapraszając Skrypkę miała wiedzę o tym, że opracował on „Marsz Nowej Armii”, czyli nową aranżację pieśni „Zrodyłyś my wełykoji hodyny”, hymnu OUN i dlaczego zdecydowano się na zaproszenie takiej osoby. Ponadto zadaliśmy pytanie, czy organizator zamierza odwołać koncert w związku z ujawnionymi faktami ws. działalności ukraińskiego muzyka.

Ks. Batruch w przesłanym mailu nie odpowiedział na żadne z tych pytań, lecz napisał, że porozmawiałby na ten temat osobiście z Redaktorem Naczelnym portalu Kresy.pl. Później oświadczył, że będzie rozmawiać nt. koncertu Skrypki wyłącznie z Redaktorem Naczelnym Tomaszem Kwaśnickim i tylko osobiście.

„W związku z tym, iż temat stosunków polsko-ukraińskich jest tematem niezwykle delikatnym a celem mojej osobistej aktywności były i są działania na rzecz porozumienia, współpracy oraz pojednania, dlatego wolałbym aby nasz dialog odbywał się z udziałem i za wiedzą Redaktora Naczelnego Portalu Kresy.pl” – napisał szef Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że ks. Batruch jest znany między innymi z publicznej obrony abp Andrzeja Szeptyckiego, greckokatolickiego metropolity lwowskiego, hitlerowskiego kolaboranta i autora wiernopoddańczego listu do Stalina, a zarazem z ataków na środowiska kresowe i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

W kwietniu 2017 roku Skrypka udzielił wypowiedzi Radiu Skovoroda, w której podzielił się swoimi przemyśleniami m.in. na temat dominacji języka rosyjskiego w ukraińskiej kulturze, proponując stworzenie getta dla „debili” nie mówiących po ukraińsku.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz