Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, poinformował izraelskich parlamentarzystów w poniedziałek, że Władimir Putin zaproponował Izraelowi i USA anulowanie niektórych sankcji nałożonych na Iran w zamian za usunięcie sił irańskich i irańskich pomocników z Syrii.

Rosyjska propozycja miała paść podczas niedawnego spotkania Putina z Netanjahu w Paryżu. „Prawodawcy, którzy wzięli udział w zamkniętym przesłuchaniu, powiedzieli, że Netanjahu nie powiedział, czy rosyjska propozycja została złożona podczas jego krótkiej rozmowy z Władimirem Putinem w Paryżu w ostatnią niedzielę, lecz tak wynikało z wypowiedzi premiera. Powiedzieli, że Netanjahu wypowiedział się pozytywnie o swoim spotkaniu z Putinem i powiedział, że Rosjanie nie mogą sami wypchnąć Irańczyków z Syrii, ale potrzebują pomocy ze strony innych światowych mocarstw” – informuje portal Axios.

Rozmowy w dotyczące wycofania irańskich sił z Syrii, według relacji Netanjahu, są również przedmiotem trwających rozmów między Moskwą a Waszyngtonem. 8 listopada, specjalny wysłannik USA do Syrii, James Jeffrey, spotkał się w Wiedniu z rosyjskimi oficjelami, aby omówić tę kwestię. 5 listopada, trzy dni przed spotkaniem wiedeńskim, Netanjahu spotkał się z Jeffreyem w Jerozolimie.

Podczas spotkania z członkami Knesetu, Netanjahu był pytany, czy strona izraelska zajęła stanowisko w sprawie rosyjskiej propozycji, na co odpowiedział, że pomysł jest traktowany jako propozycja i że jego rząd nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska.

Przypomnijmy, że w sierpniu członek administracji Donalda Trumpa poinformował agencję Reutera, że Władimir Putin i Donald Trump uzgodnili podczas szczytu w Helsinkach, że siły irańskie muszą opuscić Syrię. Temat Iranu w Syrii miał być dyskutowany podczas prywatnej rozmowy przywódców USA i Rosji. Anonimowy urzędnik z Białego Domu dodał, że choć Putin co do zasady zgodził się z Trumpem, podkreślił jednocześnie, że wycofanie Iranu z Syrii nie będzie łatwym przedsięwzięciem.

kresy.pl / axios

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz