Wykonanie odbyło się 14 marca br. na dworcu kolejowym w Kijowie z okazji Dnia Ochotnika. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której hymn wykonano, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Film z flash mobu na dworcu kolejowym w Kijowie, podczas którego połączone orkiestry oddziałów ukraińskiej armii wykonały hymn Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów „Zrodyłyś my wełykoji hodyny”, podbija sieci – informują ukraińskie media.

Wydarzenie odbyło się 14 marca br. z okazji Dnia Ochotnika. Na filmie opublikowanym na FB przez Kijowskie Liceum Wojskowe widać, jak główny hol dworca zajmuje orkiestra wojskowa, następnie odbywa się wykonanie hymnu. Spektaklowi przyglądają się liczni widzowie. Po zakończeniu hymnu solista pozdrowił uczestników flash mobu okrzykiem „Sława Ukrainie!”, co spotkało się z odzewem „Herojam sława!”. Do chwili opublikowania niniejszego artykułu film zaliczył 714 tys. wyświetleń i ponad 16 tys. udostępnień.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której hymn wykonano podczas flash mobu, jest odpowiedzialna za ludobójstwo co najmniej 100 tys. Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W oryginalnym tekście pieśni, która w 1932 roku została uznana za hymn organizacji, padały m.in. słowa:

Dla nas najwyższe prawo to nakaz:

„Zjednoczone Ukraińskie państwo –

wolne i mocne, od Sanu po Kaukaz[podkreślenie kresy.pl]

W nagraniu opublikowanym przez Kijowskie Liceum Wojskowe słychać jednak inne słowa. Jak podają ukraińskie media, wykonano wersję tekstu „adaptowaną do współczesnych warunków”.

W lutym br. gazeta.lviv.ua informowała, że znani ukraińscy muzycy Ołeh Skrypka, Iwan Łenio, Fahot, Taras Kompaniczenko, Taras Czubaj i Saszko Położyński pracują nad nową wersją hymnu OUN. Według tego medium artyści pracowali na zamówienie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Swoje wersje tekstu mieli także opracowywać Jurij Żurawel, lider zespołu „Ot Winta!”, któremu w ubiegłym roku odmówiono prawa wjazdu do Polski z powodu gloryfikacji OUN-UPA, a także pisarz Serhij Żadan.

CZYTAJ WIĘCEJ: Muzyczni miłośnicy Bandery z zakazem wjazdu do Polski – Ot Vinta zatrzymany na granicy

Strona internetowa Ministerstwa Obrony Ukrainy zapowiadała dzień przed flash mobem, że 14 marca na dworcu Kijów-Pasażerski odbędzie się wykonanie kompozycji pt. „Marsz nowej armii”. W koncercie miały wziąć udział: orkiestry wojskowe samodzielnej brygady ochrony Sztabu Generalnego SZ Ukrainy, Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyzacji, Kijowskiego Liceum Wojskowego im. Bohuna, Wojskowego Instytutu Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Szewczenki, Nacjonalnego Uniwersytetu Obrony Ukrainy, Orkiestra Warty Honorowej samodzielnego pułku Prezydenta Ukrainy, Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Gwardii Narodowej (chór) oraz Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (chór).

Poniżej zamieszczamy film z oryginalnym tekstem hymnu OUN.

CZYTAJ TAKŻE: Członkowie rządowego batalionu “Azow” używają przysięgi OUN-UPA

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ wzywa Ukrainę do nieświętowania 75. rocznicy UPA. „Może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie”

gazeta.lviv.ua / umologa.kiev.ua / mil.gov.ua / wikipedia / kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  A już myślałem że odegrali ten “hymn” z okazji przyjazdu “polskiej”delegacji rządowej lub poselskiej na czele z Terleckim,Gosiewską ,Dworczykiem,Kuchcińskim i im podobnymi zaprzańcami

 2. pro_patria
  pro_patria :

  Czy nadal forumowy upainiec-gołąbek pokoju niejaki dunczyk śmie twierdzić, że gloryfikatorzy morderców stanowią znikomą część ich zwyrodniałego społeczeństwa ??? Myślę, że zaangażowanie środowisk artystycznych, oglądające tą żenadę tłumy oraz ogromne zainteresowanie na internecie świadczą o wielkim poparciu dla zbrodniczej oun.

 3. pro_patria
  pro_patria :

  Hej, dunczyk “sprytny” upaińcu gdzie jesteś ze swoją pseudo-pokorną mową pojednania ?? Dlaczego nie próbujesz podstępnie (to ZAWSZE wam dziczy stepowej wychodzi) wziąć na litość Lachiw, popriedzielić jakim to nie jesteście motłochem miłującym pokój, a przede wszystkim polskich Panów i ich bestialsko pomordowanych Rodaków, jak bardzo jest ci źle z tym jak to sam mówisz: “(..) że u was (czytaj u Nas, okupują polskie tereny) tak wiele niedobra, banderowska mencizna psuć polski pomnik, siać nienawiść i zgorszenie pomiendzy dwa (od zawsze wrogie, na siłe bratnie) unmilofane narody (…)”. Ciekawi mnie, co byś zrobił gdybyśmy to My Polacy byli słabi, a wy stepowy szlam silni ??? Czy twój przekaz byłby równie pokojowy czy też widełki i siekierka rozłupywałyby polskie czaszki ??? Nie musisz odpowiadać: ja i inni polscy patrioci znamy odpowiedź !!!