Luis Moreno-Ocampo był prokuratorem w Argentynie, wziętym prawnikiem i pracownikiem naukowym, a także w latach 2003-2011 głównym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Polski rząd zatrudnił Luisa Moreno-Ocampo, byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze z zadaniem odzyskania wraku Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem – informuje Dziennika Gazeta Prawna.Moreno-Ocampo był prokuratorem w Argentynie, wziętym prawnikiem i pracownikiem naukowym, a także w latach 2003-2011 głównym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, gdzie zajmował się m.in. zbrodniami przeciw ludzkości reżimu Kaddafiego oraz ludobójstwem w Darfurze. Był także zaangażowany w sprawę konfliktu Rosja-Gruzja w 2008 roku.

W wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna Luis Moreno-Ocampo ujawnił kilka szczegółów nawiązania współpracy z polskim rządem. Wyjaśnił, że został wynajęty przez Antoniego Macierewicza, by w oparciu o prawo międzynarodowe i doświadczenie w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych wziąć udział w procesie zmierzającym do odzyskania wraku Tu-154M.

Opierając się na prawie międzynarodowym ma zapewnić niezależną i bezstronną opinię, jak doprowadzić do rozwiązania problemu i zwrócenia wraku samolotu. Jego wkład ma mieć charakter wyłącznie ekspercki. Moreno-Ocampo podkreślił, że ustalił z ministrem Macierewiczem, że jego wkład w działania będzie całkowicie bezstronny.

Jednym z pierwszych zadań, którymi chciałby zająć się Argentyńczyk, będzie przesłuchanie nagrań z kokpitu samolotu:

Trzeba przeprowadzić analizę naukową nagrania, ustalić, do czego faktycznie doszło, kto co mówił, czy rzeczywiście ktoś wchodził, czy nie. Myślę, że jesteśmy w stanie wyjaśnić, jak te rozmowy wyglądały, co tam się działo.– powiedział w wywiadzie dla DGP.

Zadaniem Moreno-Ocampo będzie nie tylko sprawa zwrotu wraku. Zapowiada on także skupienie się na aspektach prawa międzynarodowego, które mogą być wykorzystane do poprawienia relacji Polski z Rosją.

Jak podaje DGP, w trakcie swojej dziewięcioletniej kadencji Moreno-Ocampo przeprowadził śledztwa w 12 krajach. W siedmiu sprawach udało mu się wnieść akt oskarżenia (do Al-Baszira dołączył m.in. Joseph Kony, szef bestialskiej partyzantki w Ugandzie). Ale tylko w jednym przypadku – kongijskiego watażki Thomasa Lubangi – haski trybunał ostatecznie wydał wyrok skazujący (obecnie trwa postępowanie apelacyjne).

ZOBACZ TAKŻE: Witek: będziemy walczyć o wrak Tupolewa

gazetaprawna.pl / kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz