Organizacje społeczne z Lublina domagają się odwołania występu banderowskiego muzyka

Przedstawiciele środowiska akademickiego i organizacje patriotyczne z Lublina protestują przeciwko mającemu się odbyć dziś wieczorem koncertowi Ołeha Skrypki, który jest autorem nowej wersji hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Autorzy listu otwartego do Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka domagają się odwołania występu.

„Organizacja koncertu Pana Ołecha Skrypki w mieście Lublin przy wsparciu instytucji samorządowych godzi w pamięć ofiar ludobójstwa wołyńskiego oraz dobre imię Miasta Akademickiego i Rzeczypospolitej Polskiej. Zgoda na ten występ może wynikać z szokującego i nieodpowiedzialnego niedopatrzenia organizatorów, co dowodziłoby niekompetencji, a zarazem braku elementarnego szacunku dla polskiej historii lub stanowi celowe działanie na szkodę społeczności naszego miasta i obywateli państwa polskiego” – czytamy w liście.

„W związku z powyższym uważamy finansowanie tego wydarzenia ze środków publicznych za działanie karygodne i wymagające natychmiastowej i jednoznacznej reakcji. Apelujemy do Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka o interwencję i doprowadzenie do odwołania koncertu Ołeha Skrypki” – dodali autorzy apelu.

Pod listem podpisali się Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, Koło Naukowe Historyków Studentów KUL, Koło Naukowe Teologów KUL, Studencki Klub Myśli Społeczno-Politycznej im. Zygmunta Balickiego na UMCS, Młodzież Wszechpolska – Okręg Lubelski, Obóz Narodowo Radykalny – Brygada Lubelska, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, KoLiber Lublin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Koncert i wieczór autorski Ołeha Skrypki ma odbyć się dzisiaj w sobotę o godz. 21 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w ramach Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. Organizatorem koncertu jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Jej prezesem jest ks. dr Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Ołeh Skrypka jest pomysłodawcą i głównym twórcą pieśni „Marsz Nowej Armii”, czyli nowej wersji wersji utworu „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W rozmowie z portalem Kresy.pl Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin Beata Krzyżanowska została zapytana, czy miasto wycofa się z tego wydarzenia. Krzyżanowska zaznaczyła, że miasto nie jest organizatorem koncertu Skrypki. Powiedziała, że Festiwal Ukraina w Centrum Lublina otrzymał od miasta dofinansowanie.

„Nie wycofujemy się z dofinansowania tego festiwalu, tym bardziej, że ta piosenka to jest oficjalny hymn ukraińskiej armii, ustawowo przyjęty. Wszystko zostaje w programie festiwalu” – powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina. Podkreśliła, że za to, kto występuje na takim wydarzeniu, odpowiada organizator.

„Marsz Nowej Armii”, czyli nowa wersja hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, została publicznie wykonana w sierpniu br. podczas defilady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Odegrano go tuż po przemarszu polskich żołnierzy.

Czytaj więcej: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie – w obecności polskich żołnierzy[+VIDEO]

Skrypka zapowiada, że jego koncert w Lublinie będzie miał nietypową formę, zakładającą m.in. zadawanie mu pytań w trakcie występu.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz