Broń jądrowa w Polsce? Departament Stanu USA reaguje na słowa Dudy

Rzecznik Departamentu Stanu USA odniósł się do deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył w niedawnym wywiadzie dla Faktu, że rozmawiał z Donaldem Trumpem na temat rozmieszczenia na terytorium Polski amerykańskiej broni atomowej. “Nie ukrywam, że pytany o to, zgłosiłem naszą gotowość. Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś” – powiedział prezydent. Wyraził w wywiadzie opinię, że decyzja o rozmieszczeniu amerykańskiej broni atomowej w Polsce w ramach programu Nuclear Sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.

Rzecznik Departamentu Stanu USA przekazał we wtorek Wirtualnej Polsce, pytany o słowa prezydenta, że “Polska jest niezastąpionym sojusznikiem, partnerem i przyjacielem Stanów Zjednoczonych i odgrywa kluczową rolę w NATO”. “Nieustannie dostosowujemy naszą postawę nuklearną do potrzeb. Nie zaobserwowaliśmy jednak żadnych oznak przygotowań Rosji do użycia broni nuklearnej” – dodał.

Jak dodał, USA mają w zwyczaju “nie potwierdzać, ani nie zaprzeczać obecności lub braku broni jądrowej w ogólnej lub konkretnej lokalizacji”.

Zobacz: Rosja rozmieszcza systemy Iskander-M w rejonie granicy z Finlandią

W poniedziałek do słów prezydenta odniósł się premier Donald Tusk. “Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy” – powiedział.

Podkreślił, że czeka na spotkanie z Andrzejem Dudą. “Czekam z niecierpliwością na spotkanie z panem prezydentem Dudą, bo ta sprawa dotyczy wprost i bardzo jednoznacznie polskiego bezpieczeństwa. I musiałbym dobrze zrozumieć intencje pana prezydenta” – powiedział szef rządu.

W odpowiedzi Andrzej Duda zadeklarował, że po powrocie z Kanady będzie kontynuował rozmowy z premierem o ulokowaniu w Polsce amerykańskiej broni atomowej.

Kreml ostrzegł w poniedziałek, że podejmie “niezbędne” środki, aby “zapewnić swoje bezpieczeństwo”, jeśli Polska będzie “gościć” broń nuklearną. “Wojsko oczywiście przeanalizuje sytuację i w każdym razie podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić nam bezpieczeństwo” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Czytaj także: Rosja zareaguje na amerykańską broń nuklearną w Polsce

wiadomosci.wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply